Znanstvenici mogu izmjeriti razinu straha i stresa u kino dvoranama, što filmska industrija može iskoristiti kao objektivnu metodu određivanja u kojoj je film prikladan za mlađu publiku.
Znanstvenici kemijskog odjela Instituta Maxa Plancka otkrili su da je razina izoprena u kinima znatno viša kada se prikazuju filmovi koji nas čine napetima i nervoznima. Izopren je kemikalija koju tijelo ispušta kada je ono u pokretu.
"Očito je da se nesvjesno gibamo naprijed i natrag u sjedalima ili stežemo mišiće kada smo nervozni ili tjeskobni", objasnio je voditelj istraživanja Jonathan Williams. Znanstvenici su mjerili razinu izoprena tijekom 135 projekcija 11 različitih filmova. Cilj je bio ustanoviti postoji li objektivna metoda kojom će se odrediti koji je film pogodan za koju dob. Trenutačne su metode sasvim subjektivne.
Williams i njegov tim nastavit će istraživanje i pokušati ustanoviti kakav sve "kemijski otisak" ljudi odašilju u zrak i tako otkriti različita emocionalna stanja neke osobe u specifičnom razdoblju.
Vijest je prenesena s mrežnih stranica Hrvatske radiotelevizije.
1553. - umro Hanibal Lucić, hrvatski pjesnik i dramatičar, autor Pisni ljuvenih i Robinje - prve hrvatske svjetovne drame s aktualnom tematikom. Stvarao je u petrarkističko-trubadurskom duhu, ali i prema domaćim uzorima (Džore Držić) i narodnom pjesništvu. O njegovu životu sačuvalo se malo sigurnih podataka. Poznato je da je kao plemić bio svjedok pučkog ustanka Matije Ivanića te da se kao imućan čovjek držao po strani spram zahtjeva pučana, pred kojima bježi u Split i Trogir. Poslije propasti bune vraća se u Hvar gdje do kraja života obavlja razne javne dužnosti. Uz pisanje stihova i poslanica suvremenicima i pjesama u pohvalu, prevodio je Ovidija, a s nekim se piscima dopisivao, što je bio dio javnog i književnog života toga vremena. Pjesničko djelo Hanibala Lucića ima iznimnu književnu i povijesnu vrijednost.