Od 21. prosinca 2018. do 10. ožujka 2019. godine u Tehničkom muzeju Nikola tesla u Zagrebu otvorena je izložba „Astronomija na dodir“. Izložba je zamišljena kao prikaz tehničkih dostignuća u astronomiji.
Početkom 18. stoljeća nije postojao precizan način točnog mjerenja vremena. Ure njihalice, dotad najpreciznije mehaničke naprave, gubile bi desetke sekunda dnevno, a u slučaju premještanja postale bi praktički neupotrebljive. Astronomija zahtijeva precizno mjerenje vremena zbog određivanja zvjezdanih koordinata, ali i točnog položaja na Zemlji. Stoga je izum preciznog sata kronometra sredinom stoljeća značajno utjecao na poboljšanje mjerenja vremena. U to su se vrijeme pojavili i instrumenti poput oktanta i sekstanta koji su omogućili vrlo točno mjerenje kutnih udaljenosti nebeskih tijela ili naprosto visinu Sunca nad horizontom.
Početkom 19. stoljeća o zvijezdama se gotovo ništa nije znalo. Postavljala su se pitanja poput onog što su zvijezde i zašto one svijetle. Velika je zagonetka bilo i Sunce. Znanost i tehnika su i na to pitanje dali odgovor pomoću spektroskopa koji je upotrebu pronašao i u astronomiji. Upoznat je sastav zvjezdanih atmosfera i njihova fizička i kemijska obilježja. Shvaćena je njihova struktura i evolucija. Samo u 20. stoljeću otkrivene su još mnoge druge tajne svemira, poput one da je Mliječna staza samo jedna od ogromnog broja drugih galaksija te kako izmjeriti udaljenosti do njih. Usavršavanjem instrumenata i njihovom kombiniranom upotrebom došli smo do svih današnjih saznanja o svemiru.
Instrumenti navedeni u tekstu su samo neki od prikazanih na izložbi „Astronomija na dodir“ koja je zamišljena kao prikaz tehničkih dostignuća u astronomiji. Pomoću njih astronomiju smo uspjeli približiti do te mjere da je gotovo možemo dodirnuti te dodatno povezati sa svemirom i istraživanjima. Tijekom održavanja izložbe bit će upriličena vodstva i predavanja koja će zainteresiranoj publici omogućiti još bolji uvid u izložbu i doticaj s instrumentima.
Jedna od zbirki u Tehničkom muzeju Nikola Tesla jest zbirka Astronomije i astronautike. Astronomski instrumenti su u muzejskom fundusu zastupljeni u malom broju – dva teleskopa, tri sekstanta te po jedan oktant i kronometar. Stoga su za potrebe izložbe posuđeni eksponati sa znanstveno-obrazovnih institucija – Geodetskog fakulteta, Fizičkog odsjeka PMF-a i Zvjezdarnice Zagreb.
Izložbom „Astronomija na dodir“ se predmetima, legendama, tekstovima i katalozima popularizira tema i informira javnost o astronomskim instrumentima i tehničkim dostignućima u astronomiji. Svrha je izložbe i edukacija posjetitelja o važnosti tehnološkog napretka u astronomskim istraživanjima kroz povijest. To je potvrđeno nekim eksponatima koji su izrađeni još u 19. stoljeću.
Izložba je namijenjena svim uzrastima i posjetiteljima, a pogotovo zaljubljenicima u astronomiju koji rijetko gdje imaju priliku upoznati tehnička pomagala u astronomiji.
Vijest je prenesena s mrežnih stranica Tehničkog muzeja Nikola Tesla.