Kalkulator je naprava za provođenje računskih operacija. Jednostavni kalkulatori koriste se kao matematičko pomagalo u školi ili za provjeravanje kućnih računa. Složenije kalkulatore koriste znanstvenici, inženjeri i računovođe jer oni mogu izvoditi veoma složene račune.
Današnji su kalkulatori elektronski, a sadrže sićušni silikonski čip koji izvodi računske operacije. Komponente u džepnom kalkulatoru toliko su sićušne da mogu stati u kućište veličine kreditne kartice ili u ručni sat. Jednostavan kalkulator može zbrajati i oduzimati, množiti i dijeliti te izračunavati postotke. U elektronskom 'mozgu' brojeve predstavljaju sićušni električni krugovi koji se uključuju i isključuju. Taj 'mozak' radi primjenom binarnog sustava brojeva, koji se sastoji samo od brojki 0 (od) i 1 (do), umjesto brojki 0 do 9 u decimalnom sustavu. Svaki broj koji se unese u kalkulator mijenja se u binarni, a račun u binarnom sustavu mijenja se ponovno u decimalni tako da se može vidjeti rezultat na ekranu.
Osnovni džepni kalkulatori mogu izvoditi jednostavne kalkulacije i imaju samo nekoliko tipki. Većina ima jednostavan displej od 8 brojeva te memoriju za pohranjivanje brojeva. Rade ili na malene baterije ili na solarnu ploču. Stolni kalkulatori su veći od džepnih kalkulatora. Neki rade na električni pogon i tiskaju brojeve na papirnate svitke i ujedno ih ispisuju na displeju. Znanstveni kalkulatori su složeniji i obrađuju matematičke funkcije ili statističke podatke.
Abak je vjerojatno bila prva računarska naprava. Izumljen je prije više od 5000 godina a u nekim zemljama se još uvijek upotrebljava. Računa se povlačenjem drvenih kuglica duž žica skupljenih drvenom okviru. Kuglice predstavljaju različite veličine, na primjer 1-inice, 10-ice, 100-ice itd. Prve mehaničke računarske naprave napravljene su u 17. stoljeću. Za provođenja računskih operacija koristile su se poluge i zupčanici i nisu bile pouzdane sve do 19. Stoljeća. Oko 1830. Englez Charles Babbage konstruirao stroj nazvan analitički stroj, a bio je to programirani mehanički kalkulator. Bio je previše kompliciran da bi se izradio u to vrijeme. Godina 1930-ih i 1940-ih znanstvenici su u Sjedinjenim Državama izumili velike elektronske naprave za računanje. Prvi stolni kalkulator mogao se nabaviti 1963. godine, a krajem 19. stoljeća džepni kalkulator je postao uobičajena stvar.
Dućanska blagajna također je vrsta kalkulatora. Zbraja cijene i ispisuje ih redom zajedno s ukupnom svotom. Većina blagajni u supermarketima automatski iščitava cijene s linijskoga koda ispisanoga na svakom artiklu.
1553. - umro Hanibal Lucić, hrvatski pjesnik i dramatičar, autor Pisni ljuvenih i Robinje - prve hrvatske svjetovne drame s aktualnom tematikom. Stvarao je u petrarkističko-trubadurskom duhu, ali i prema domaćim uzorima (Džore Držić) i narodnom pjesništvu. O njegovu životu sačuvalo se malo sigurnih podataka. Poznato je da je kao plemić bio svjedok pučkog ustanka Matije Ivanića te da se kao imućan čovjek držao po strani spram zahtjeva pučana, pred kojima bježi u Split i Trogir. Poslije propasti bune vraća se u Hvar gdje do kraja života obavlja razne javne dužnosti. Uz pisanje stihova i poslanica suvremenicima i pjesama u pohvalu, prevodio je Ovidija, a s nekim se piscima dopisivao, što je bio dio javnog i književnog života toga vremena. Pjesničko djelo Hanibala Lucića ima iznimnu književnu i povijesnu vrijednost.