Animafest na medijskoj fasadi MSU-a i u galerijama

Uoči otvorenja ovogodišnjeg Animafesta, na Medijskoj fasadi zagrebačkog Muzeja suvremene umjetnosti, od 23. svibnja do 8. lipnja, prikazat će se šesnaest animiranih radova iz Japana, Australije, Kine, SAD-a, Hrvatske, Austrije, Kanade, Srbije i Novog Zelanda.

Riječ je o pobjednicima natječaja za 'site-specific' animacije koje su u ime Animafesta i MSU-a između 50 prijava izabrali ravnatelj festivala Daniel Šuljić i kustosica Leila Topić. Tako će program 'Animation Goes MSU' prikazati filmove 'Big Hands Oh Big Hands, Let It Be Bigger And Bigger' kineskog multimedijalnog umjetnika Leija Leija, autora ovogodišnje špice Animafesta te 'OptSnd#1' australskog autora Dirka de Bruyna, majstora proširene i eksperimentalne animacije koji će na simpoziju 'Animafest Scanner 2014.' govoriti o eksperimentalnom filmašu Neilu Tayloru.

Bit će tu i film 'Review' Austrijanca Holgera Langa, te hrvatski autori Tea Stražičić (rad '02V0IT0A0'), Maja Kalogjera ('New City' i 'Awakening of Particles') i Juliana Kučan ('Prolaz'), 'I Can Hear You With My Eyes' Ivana Mršića, koji predstavlja Novi Zeland te rad Toma Mikulića 'U čast prve kompjuterski animirane špice Animafesta Z'84' za Australiju. Mikulić je pionir kompjutorske animacije, sudionik Novih tendencija i dizajner animacija za Olimpijske igre i Eurosong koji se ovim radom osvrće na Animafestovo otvaranje suvremenoj tehnologiji prije trideset godina.

Japanski umjetnik Alimo predstavlja se radom 'Open Play, Forgetting Eye', Jonathan Hance iz SAD-a s 'It Occurred To Me While Walking Down The Street', Filip Roca iz Srbijae s 'Kromosomom', Parissa Mohit iz Kanade s 'Where Have I Seen This Before'.

Kratkometražni Animafest održava se od 3. do 8. lipnja u kinima Europa, Tuškanac i Cineplexx Centra Kaptol, s više od 400 filmova u svim programima, nudeći pregled svjetske animacijske scene, od velikih imena, oskarovaca i svjetskih premijera, preko rijetkih radova iz afričkih zemalja, mladih talenata i studenata, do retrospektiva majstora Jurija Norštejna i Normana McLarena, velikog tematskog programa lutka-filma, znanstvenog skupa Animafest Scanner s globalno uglednim stručnjacima i bogatog popratnog programa koncerata, izložbi i razgovora s autorima.

Na festivalu će se predstaviti i vodeći svjetski festival medijske umjetnosti, Ars Electronica. Na poziv Austrijskog kulturnog foruma u Zagrebu, program tumači profesor digitalnih medija Sveučilišta u Linzu i kustos Ars Electronice Juergen Hagler. Program Expanded Animation donosi deset raznolikih projekcija čiji su sadržaji instalacije, medijske fasade, filmovi o nastanku djela i plesne izvedbe iz festivalske komponente djelatnosti Ars Electronice.

U temu proširene animacije uklapa se i promocija knjige 'Vizualna glazba', antologije povijesno-teorijskih tekstova u nakladi Udruge 25 FPS, praćena istoimenim filmskim programom. Program donosi sedam filmova, dio bogatog nasljeđa koje teži izraziti sinestetičko umjetničko djelo, u rasponu od klasika apstraktne animacije poput Oskara Fischingera, preko njenih mlađih nada kao što je Mirai Mizue, do sudionika prošlogodišnjeg Berlinalea Masahira Tsutanija.

Animacija u galerijskim prostorima zastupljena je izložbama hrvatskog lutka-filma u Galeriji ULUPUH, dok će triptih Lee Vidaković 'Sestre' koji se prikazuje u Studentskom natjecanju Animafesta popratiti istoimena izložba u Galeriji Matice hrvatske.

Nastavljajući afirmaciju računalnih videoigara kao ravnopravnog medija estetskog stvaralaštva i presjecišta animacijske umjetnosti i digitalne tehnologije, započetu tijekom prošlog izdanja, ovogodišnji festival će u suradnji s FER-om i ALU ponovno organizirati radionicu njihove izrade.

| 28. 4. 2014. u 15:10 sati | RSS | print | pošalji link |

Edu.hr portal CMS za škole CARNetova korisnička konferencija Elektronički identitet Edu.hr portal Forum CARNetovog Portala za škole namijenjen učenicima, nastavnicima i zaposlenicima hrvatskih škola Nacionalni portal za učenje na daljinu Moodle

Dan broja Pi

Donosimo vam rad Mislava Božića, učenika 2a razreda Gimnazije Vukovar. Povodom Dana broja Pi Mislav je izradio infografiku u obliku kratkog podsjetnika na značajne događaje povodom ovog datuma.

European painters

Igra spajanja u nizove: imena slikara, države i stoljeća u kojem je živio.

1707. - prema "Zakonu o Uniji", Engleska i Škotska ujedinile su...