Svjetska zdravstvena organizacija i Međunarodni savez dijabetičara proglasili su 1991. godine 14. studeni Svjetskim danom šećerne bolesti. Toga dana, davne 1871. godine, rođen je Frederick Banting koji je zajedno s Charlesom Bestom godine 1921. u Kanadi otkrio inzulin.
Svjetski dan šećerne bolesti počeo se obilježavati 1991. godine od strane Svjetske Zdravstvene Organizacije i Međunarodne Dijabetes Federacije (IDF), međunarodne krovne organizacije sastavljene od različitih grupa uključenih u liječenje i proučavanje šećerne bolesti.
Svjetski dan šećerne bolesti svake se godine obilježava nizom akcija: predavanjima, javnim tribinama, izložbama, nastupima u medijima, javnim mjerenjem šećera u krvi, sportskim natjecanjima, koje provode lokalne udruge osoba sa šećernom bolešću uz pomoć nacionalnih saveza, Međunarodne dijabetičke federacije i Svjetske zdravstvene organizacije.
Šećerna je bolest kronična bolest koja može bitno umanjiti kvalitetu života ili ga čak ugroziti. No, ispravnim liječenjem i zbrinjavanjem, te redovitim praćenjem moguće je postići poboljšanje uspješnog liječenja i usporavanje nastanka komplikacija.
Statistički podaci ukazuju da je u svijetu danas više od 240 milijuna osoba koje boluju od šećerne bolesti, a tijekom sljedećih 20-tak godina očekuje se porast oboljelih na više od 380 milijuna. Dijabetes postaje globalna epidemija, sa svim teškim zdravstvenim posljedicama.
U Hrvatskoj je 2008. godine usvojen „Nacionalni program zdravstvene zaštite osoba sa šećernom bolešću“, čija je realizacija započela iste godine pokretanjem projekta «Život je bolji ispod 7»“ – s ciljem podizanja svjesnosti o važnosti redovite kontrole visine šećera, s obzirom da je u Hrvatskoj registrirano 300.000 oboljelih osoba.
Bolesnici koji boluju od šećerne bolesti moraju biti svjesni da je najveći dio odgovornosti za liječenje na njima samima. Stoga trebaju biti aktivni u svim aktivnostima gdje mogu sami sebi pomoći. Trebaju biti dobro upoznati da loše liječenje i nebriga mogu doprinijeti brzom nastanku komplikacija koje tada dodatno otežavaju život i pogoršavaju njegovu kvalitetu, a i kvalitetu života članova obitelji.
U svrhu poboljšanja funkcionalnosti naših mrežnih stranica i boljeg korisničkog iskustva, portal škole.hr koristi kolačiće. Postavke kolačićaPRIHVATI
Postavke privatnosti
Postavke privatnosti
U svrhu poboljšanja funkcionalnosti naših mrežnih stranica i boljeg korisničkog iskustva, portal Skole.hr koristi kolačiće. S obzirom da su bitni za rad osnovnih funkcionalnosti mrežnih stranica, ti se kolačići pohranjuju u preglednik.
Korisnik ih prema potrebi može isključiti, no isključivanje nekih od ovih kolačića može imati utjecaja na korisnikovo iskustvo pregledavanja.
Kolačići nisu usmjereni na špijuniranje korisnika i ne slijede sve što korisnik radi te nisu zlonamjerni kôd ili virus. Također kolačići nisu povezani s neželjenim porukama ili spamom.
Nužni kolačići su apsolutno nužni za pravilno funkcioniranje mrežne stranice. Oni osiguravaju osnovne funkcionalnosti i sigurnosne značajke mrežne stranice te ne pohranjuju nikakve osobne podatke.
Opcionalni (analitički) kolačići prikupljaju osobne podatke i spremaju informacije o tome kako posjetitelji koriste naše mrežne stranice. Ovi se kolačići koriste u svrhu poboljšanja funkcionalnosti portala škole.hr i boljeg korisničkog iskustva, a pohranjuju se u korisnikov preglednik samo uz njegov pristanak.