Glavna je tema ovogodišnjega Savjetovanja Narodne knjižnice – izvori financiranja za održivi razvoj sa sljedećim podtemama:
- uloga i vrijednost narodnih knjižnica
- status i financiranje narodnih knjižnica i knjižnica s dvojnom funkcijom
- modeli financiranja – osnovni i alternativni izvori financiranja za održivi razvoj (fondovi EU za razvoj knjižnica, organiziranje suvremenih knjižničnih usluga, moderniziranje i izgradnja novih prostora knjižnica)
- knjižnice – partneri održivog razvoja kroz zelenu i digitalnu tranziciju
- razvoj knjižnica prema društveno uključivoj i digitalnoj knjižnici
- ERASMUS+ programi – prilika za knjižnice.
Svrha je 14. savjetovanja tematski obuhvatiti alternativne izvore financiranja, uključujući fondove Europske unije koji ispunjavaju ciljeve održivoga razvoja i usmjeravaju razvoj knjižnica prema društveno uključivoj i digitalnoj knjižnici (ESIF 2021. – 2027.) te cjeloživotnomu obrazovanju (program Erasmus+).
Uz primjenu alternativnih modela financiranja knjižnica te zelenu i digitalnu tranziciju, pozornost je usmjerena i na zaštitu okoliša te energetsku učinkovitost radi implementiranja održivoga razvoja u akcijske i strateške dokumente knjižnica.
Sažetak izlaganja možete poslati jedino preko mrežnoga obrasca do 14. travnja 2023. godine, a upute za prijavu sažetka možete pogledati u dokumentu Prva obavijest o 14. savjetovanju.
Sve dodatne informacije biti će uskoro dostupne na mrežnoj stranici Skupa.
Organizator je Savjetovanja Nacionalna i sveučilišna knjižnica u Zagrebu, a suorganizatori su Hrvatsko knjižničarsko društvo (Sekcija za narodne knjižnice), knjižnica domaćin Narodna knjižnica Grad (Dubrovačke knjižnice) i Knjižničarsko društvo Dubrovnik. Kao partneri ponovno su nam se pridružili Narodna in univerzitetna knjižnica Ljubljana i Zveza bibliotekarskih društev Slovenije, a od ove je godine partner Savjetovanja i Združenje splošnih knjižnic.
Skup se održava uz potporu Ministarstva kulture i medija Republike Hrvatske.