Svjesni činjenice da cjeloživotno učenje predstavlja vodeće načelo u razvoju obrazovanja, učenici i nastavnici škola dugi niz godina aktivno sudjeluju u obilježavanju Tjedna cjeloživotnog učenja. Događanja se provode diljem Republike Hrvatske u organizaciji Agencije za strukovno obrazovanje i obrazovanje odraslih. Ove godine aktivnosti su se provodile u periodu od 27. rujna do 3. listopada 2021. godine.
Moderno vrijeme donijelo je i moderno obrazovanje obilježeno traženjem novih principa učenja kako bi se što brže, jednostavnije, ali i efikasnije došlo do primarna cilja – obrazovanja mladih. Takvo obrazovanje u središte postavlja kontinuirano učenje kao proces koji se odvija tijekom cijeloga života. Cjeloživotno obrazovanje postalo je ključan čimbenik 21. stoljeća koje omogućava učenje i cjeloviti razvoj talenata svakog pojedinca tijekom cijelog životnog vijeka. Agencija za strukovno obrazovanje i obrazovanje odraslih stoga kontinuirano provodi aktivnosti usmjerene na promociju cjeloživotnog učenja i već petnaestu godinu zaredom organizira nacionalnu obrazovnu kampanju Tjedan cjeloživotnog učenja. Budući se svake godine u sklopu ove kampanje organizira veliki broj vrlo različitih aktivnosti – od predavanja, radionica, okruglih stolova u školama su organizirana i održana dva online predavanja: “Ergonomski recepti za očuvanje zdravlja” i “Asertivna komunikacija”. Učenici 2. c razreda Gimnazije Vukovar sudjelovali i na Sajmu organiziranom na vukovarskom gradskom trgu gdje su imali priliku upoznati brojne djelatnosti, studijske programe i aktivnosti koje provode brojne visokoškolske institucije, udruge, osnovne i srednje škole te zajednice.
Pandemija uzrokovana novim korona virusom učinila je računalo sastavnim dijelom svakodnevnog života. Koristi se u svrhu zabave, za obavljanje različitih poslova, učenje, istraživanje i traženje novih informacija. Dobne granice za korištenje računala i mobilnih uređaja gotovo da i nema. Koriste ih djeca predškolske dobi ali i osobe starije životne dobi. Iako su njihovi interesi različiti, posljedice rada za računalom su iste. Bol, peckanje ili svrbež u očima, bol u leđima, laktovima i ručnim zglobovima većini je poznata, no da do toga dolazi zbog nepovoljnih ergonomskih i organizacijskih uvjeta rada za računalom, nije poznato svima. Stoga su organizatori i predavači Sanja Pavlović Šijanović, profesorica informatike iz Gimnazije Vukovar, Davor Šijanović, profesor TZK iz Gimnazije Vukovar i Kristinka Lemaić, voditeljica praktične nastave iz Industrijsko strukovne škole Zagreb održali predavanje pod nazivom” Ergonomski recepti za očuvanje zdravlja”. Predstavili su smjernice dobre prakse u osiguravanju ergonomski povoljnih uvjeta za rad s računalom kako bi se smanjile opasnosti i rizici vezani za korištenje računala u svrhu povećanja produktivnosti i očuvanja i fizičkog i mentalnog zdravlja. Predavanje je održano u ponedjeljak, 27. rujan 2021. godine, a bilo je namijenjeno svima koji su željeli saznati kako primjenjivati ergonomske principe radi očuvanja vlastitog zdravlja.
Predavanje na temu “Asertivna komunikacija”, organizirano je za učenike svih dobnih skupina ali i njihove razrednike i nastavnike s ciljem izgradnje sigurnog okruženja kao preduvjeta zdravom razvoju i odrastanju djece i mladih diljem Hrvatske pri čemu je naglasak stavljen na usvajanje i razvoj temeljnih vještina za uspješnu komunikaciju koja djeci i mladima omogućuje uspješno snalaženje u raznim komunikacijskim situacijama i međuljudskim odnosima tijekom cijelog života. Budući da se od odraslih, roditelja, učitelja, nastavnika, očekuje edukativno i preventivno djelovanje u svim sferama odgojno-obrazovnog ciklusa predavanje je obilovalo primjerima i savjetima kako unaprijediti komunikacijske vještine. U predavanju su predstavljene najvažnije odlike asertivne i učinkovite komunikacije, za koje su organizatori i predavači Sanja Pavlović Šijanović, profesorica informatike i Davor Šijanović, profesor TZK iz Gimnazije Vukovar i Sanda Šutalo, profesorica računalstva iz Tehničke škole Karlovac smatrali da bi ih učenici trebali steći prije no što se otisnu u samostalnost. Predavanje je održano u utorak, 28. rujna 2021. godine.
Životno i radno okruženje mijenja se iz dana u dan, a sve novonastale promjene moguće je pratiti samo učenjem novih i usavršavanjem postojećih vještina i znanja potrebnih za sudjelovanje u radu i društvu znanja odnosno društvu koje uči. Vlastito znanje i obrazovanje uvijek nosimo sa sobom i kao takvo je neotuđivo i jedinstveno. Stoga ih vrijedi razvijati i nadopunjavati jer mogućnosti su beskonačne.