Europski dan borbe protiv trgovanja ljudima po prvi je puta obilježen 2007. godine na prijedlog Europske komisije i uz preporuku Europskog parlamenta. Cilj Europskog dana borbe protiv trgovanja ljudima je jačanje svijesti javnosti i donositelja odluka o potrebi donošenja boljih politika prevencije i borbe protiv trgovanja ljudima.
U Republici Hrvatskoj 2002. godine formiran je Nacionalni odbor za suzbijanje trgovanja ljudima. U suradnji Vladinog Ureda za ljudska prava i nevladinih organizacija uspostavljena je SOS telefonska linija (0800 7799) putem koje je moguće zatražiti pomoć i dobiti sve informacije, odnosno ukazati na slučajeve za koje se sumnja da predstavljaju trgovanje ljudima.
Trgovanje ljudima je ozbiljan društveni problem prilikom kojeg dolazi do najgorih oblika kršenja ljudskih prava:
- prava na život
- prava na sigurnost
- prava na privatnost
- prava na slobodu kretanja
- prava na slobodu izbora.
Obilježavanje Europskog dana trgovanja ljudima predstavlja važan korak u prevenciji i borbi protiv trgovanja ljudima i važan je za podizanje znanja i svijesti javnosti o tom fenomenu koji predstavlja jedan od najtežih oblika kršenja ljudskih prava.
Važno je da se cijela zajednica uključi u borbu protiv trgovine ljudima jer šutnja i ignoriranje znače sudjelovanje u zločinu.