Cilj ove inicijative je okupljanje što je moguće više ljudi iz cijelog svijeta koji su očarani biljnim svijetom i oduševljeni važnošću biljnih znanosti u poljoprivredi, održivoj proizvodnji hrane, hortikulturi, šumarstvu kao i u industriji neprehrambenih proizvoda poput papira, građevnog drva, kemikalija, energije i lijekova.
Biljke su očaravajuće. Od jedne male sjemenke posijane u tlo može nastati mnogo zelenog života – od malene biljčice veliko stablo, ili od ukrasnog cvijeća do značajnih kultura koje su neophone svim životinjama i cijeloj ljudskoj civilizaciji da bi opstali na Zemlji. Znanstvenici koji se bave biljkama procjenjuju da je ukupan broj biljnih vrsta oko 250.000. Želja ove koordinirane aktivnosti je da se ponovo usadi u kolektivnu svijest mnogo virtualnog sjemena koje će svjetskoj javnosti objasniti da je znanost o biljkama od izuzetne važnosti u stvaranju društvenog i prirodnog krajolika, danas i u budućnosti.
Jedna od ključnih poruka u obilježavanju Dana očaranosti biljakama je naglašavanje važnosti uloge biljaka u očuvanju okoliša. Dan očaranosti biljkama prihvaćen je od strane 39 zemalja, 29 iz Europe, a 10 iz sjeverne, i Južne Amerike, Azije, Oceanije i Afrike. Više od 500 institucija – od botaničkih vrtova do istraživačkih centara – organizirat će za posjetitelje i medije različite događaje povezane s temeljnim biljnim znanostima, poljoprivrednim istraživanjima, očuvanjem okoliša, bioraznolikošću, obrazovanjem i umjetnošću.