prodaja@stozacibrid.com hr@hardtechnique.com vjeko.kovacicek@coolintunit.com info@tehnikhard.net mail@coolintunit.com webmaster@stozacibrid.com admin@hardtechnique.com tehnikhard.net web.stozacibrid.com www.coolintunit.com

19. ožujka – Dan lastavica

Svake se godine 19. ožujka obilježava Dan lastavica. To je dan kad se slavi njihov povratak s juga koji nagovješćuje početak proljeća.

Lastavice su male ptice pjevice s crnim leđima plavkastog odsjaja, riđim grlom i čelom, bijelim trbuhom i dugim rašljastim repom. Dok lete, lastavice mogu izgledati posve crne, a najlakše ih je prepoznati po repu i vještom letu.

U proljeće se sele iz Afrike na sjever kako bi se gnijezdile i podizale svoje mlade. U Hrvatskoj se mogu vidjeti od ožujka do rujna. Mlade lastavice su nešto manje i imaju kraći rep od odraslih.

Lastavičja gnijezda su obično skrivena pod krovom, na gredama u zgradi ili pod mostom. Zdjelasta su i sačinjena od blata i sline s umiješanim vlatima trave. Možemo ih vidjeti zalijepljena na zidu ili za gredu te su uvijek s gornje strane otvorena.

Lastavice (Hirundinidae) su porodica koja pripada redu vrapčarki (Passeriformes). Dio su podreda pjevica (Passeres). Lastavice su selice.
Njihova je posebnost u prilagođenosti za lov u letu odnosno hvatanje kukaca u zraku.

Tijelo im je vitko, a krila uska. Kljun je kratak, a grkljan mogu široko otvoriti. Oblik repa im je vrlo specifičan i po njemu su dobili ime razni predmeti, pa i leptir lastin rep.

Porodica lastavica obuhvaća 75 vrsta. Jedna od njih je i lastavica pokućarka (Hirundo rustica). Riječ je o jednoj od najpoznatiji vrsta ptica selica. Postoji nekoliko podvrsta koje žive i sele u različita područja:

  • europska podvrsta H. r. rustica: pari se u Europi i zapadnoj Aziji, a preko zime migrira u Afriku.
  • sjevernoamerička podvrsta H. r. erythrogaster: pari se u Sjevernoj Americi tijekom ljeta, dok preko zime migrira u Južnu Ameriku.
  • bliskoistočna podvrsta H. r. transitiva te podvrsta koja obitava u Egiptu H. r. savignii
  • azijske podvrste H. r. gutturalis, H. r. mandschurica, H. r. saturata, i H. r. tytleri: pare se preko ljeta u istočnoj Aziji, a zimi migriraju u južnu Aziju i sjevernu Australiju.