Oboljeli od multiple skleroze (MS) Republike Hrvatske 28. svibnja ove godine također obilježavaju Svjetski MS dan, tematski usmjeren na „Dostupnost“ što podrazumijeva cijeli spektar potreba u životu osobe s MS-om, skrenuti pozornost na politike i zakonodavne regulative koje se donose na oboljele.
U svijetu oko 2.000,000 ljudi boluje od multiple skleroze i s punim pravom možemo reći da se radi o globalnom problemu. Multipla skleroza najčešća je kronična upalna demijelinizacijska bolest središnjeg živčanog sustava, većinom se pojavljuje u mlađih osoba između 20. i 50. godine života, a uzrok bolesti nije poznat. Smatra se da multipla skleroza nastaje kao rezultat međudjelovanja genskih i čimbenika okoline, odnosno bolest nastaje kod osoba koje imaju nasljednu sklonost za bolest, ali i djelovanjem nekog vanjskog čimbenika. Bolest je dvaput učestalija u žena nego u muškaraca, no u muškaraca češće ima teži klinički tijek.
Najčešći početni simptomi multiple skleroze su smanjenje vida na jednom oku s popratnim bolom pri pokretanju oka, dvoslike, poremećaj ravnoteže, osjećaj trnjenja ili gubitak osjeta u pojedinim dijelovima tijela, nespretnost pri rukovanju predmetima i sl. Mogući su i poremećaji koordinacije pokreta, tremor, poremećaj govora, ukočenost mišića pa čak i mentalni poremećaji. Kod većine bolesnika simptomi se povremeno pojavljuju, a s progresijom bolesti mogu se mijenjati u svojoj jakosti i trajanju.
U početnoj fazi, multiplu sklerozu nije jednostavno prepoznati i dijagnosticirati, no rano tretiranje bolesti može spriječiti invalidnost i teškoće pri hodanju što se događa kod otprilike 50% neliječenih bolesnika nakon 15 godina.
Zbog svega navedenog potrebno je razviti svijest o multiploj sklerozi kao globalnom problemu te pomoći u rješavanju problema oboljelih pravovremenim početkom liječenja odmah nakon što je bolest dijagnosticirana.