Terapijsko penjanje se koristi kod različitih motoričkih oštećenja, neuroloških disfunkcija i psiho-socijalnih teškoća gotovo svih dobnih skupina. Povećana razina endorfina nakon same aktivnosti, doživljaj sreće i zadovoljstva doprinosi motivaciji, samopouzdanju, koncentraciji i izdržljivost te umanjuje strah.
Sami počeci terapijskog penjanja usko su vezani uz tretman djece oboljele od skolioze, kifoze i cerebralne paralize. Penjački pokreti vrlo su dinamički, zanimljivi i razigrani što ovu aktivnost djeci čine vrlo zabavnom, a urođena potreba za penjanjem i vidljivo postizanje ciljeva izuzetno utječu na volju za radom. Kompleksnost same terapije objedinjuje rad cijelog tijela i uma te tako potiče poboljšanje motoričkih i kognitivnih sposobnosti. Izrazito dobre rezultate terapijsko penjanje je pokazalo u tretmanu djece s poremećajima u ponašanju (problemi s učenjem, ADHD, problemi percepcije, depresije itd.) i u tretmanu djece sa autizmom, a djeca s Downovim sindromom pokazala su izrazit interes za ovakav način kretanja te nakon nekog vremena počinju i samostalno penjati.
Udruga za terapijsko penjanje Osmijeh osnovana je 2011. godine na inicijativu Lucije Brkan, koja je te iste godine pri Institutu za terapijsko penjanje u Weinburgu završila tečaj terapijskog penjanja te tako postala licencirani voditelj. Rad Udruge odvija se na volonterskoj bazi, a uz Luciju, ostatak tima čine medicinska sestra Tajana Meter, apsolventica socijalne pedagogije Ana Pavić, dr. med. Maja Rubinić Majdak i prof. fizičke kulture Anamarija Lazić.
Sve informacije moguće je pronaći na http://sites.google.com/site/penjitesosmjehom ili kontaktiranjem na e-mail adresu: penji.s.osmjehom@gmail.com.