Drugim riječima, vi svojem djetetu danas pomažete i utječete na odnose koje će prema sebi i svojem spolnom identitetu te prema budućim partnerima imati sutra. Djeca vrlo rano uviđaju razlike između sebe i odraslih, sebe i druge djece, ali i razlike među spolovima.
Kako na pravi način razgovarati o seksualnosti?
S djecom uvijek treba biti iskren! I seksualnost je tema oko koje ne trebate biti maštoviti već iskreni. Na pitanja djece odgovarajte točno, ali primjereno njihovoj dobi. Potičite da postavljaju pitanja o svemu što ih zanima, jer ako neće pitati vas, koga će? Ako vam dijete postavi pitanje na koje ne znate u tom trenutku primjereno odgovoriti, zamolite ga da vam dopusti da o tome još malo razmislite.
Za pravilno oblikovanje spolnog identiteta djeteta važan je i vaš stav prema vlastitom tijelu. Ako imate pravilan odnos prema seksualnosti, ako se ne stidite i ne krijete od svojeg djeteta, ne trebate se brinuti o tome da će ono biti zbunjeno u vezi sa svojim spolnim identitetom.
Kako je to u adolescenciji?
Adolescenti se o seksualnosti najčešće informiraju putem medija, kroz razgovore s prijateljima, a nažalost, najmanje o tome saznaju od roditelja i nastavnika.
Adolescenti se nalaze u razdoblju velikih promjena. Još uvijek nije završen proces stvaranja vlastite slike o sebi i svom tijelu, a već su ih sustigle promjene na tijelu s kojima se adolescent treba suočiti i prihvatiti ih.
Slika o vlastitom tijelu može na mladu osobu imati različite učinke koji mogu varirati od osjećaja sigurnosti u samog sebe, do gubitka samopouzdanja, straha, nesigurnosti.
Razgovarajte sa tinejdžerom o prvim seksualnim iskustvima, mogućnostima zaštite od prenosivih spolnih bolesti kao i neželjene trudnoće. Zajedno pronađite brošure i literaturu o spolno prenosivim bolestima, kako biste tinejđera upoznali sa simptomima i posljedicama spolno prenosivih bolesti, te kako bi ih oni sami mogli prepoznati i adekvatno reagirati.