Nacionalni park Plitvička jezera
Raznolikost staništa i uvjeta za život omogućuje nesmetani razvoj brojnim populacijama biljaka i životinja u vodenim i kopnenim predjelima Plitvičkih jezera. Brežuljci koji okružuju jezera, prekriveni bujnim šumama bukve, jele i smreke, staništa su velikog broja biljnih i životinjskih vrsta. O tome svjedoči 1267 biljnih vrsta, od kojih su 72 endemske. U dosadašnjim znanstvenim istraživanjima pronađeno je 321 vrsta leptira, 157 vrsta ptica te oko 20 vrsta šišmiša što govori o bogatstvu životinjskog svijeta. U vodama Plitvičkih jezera živi svega nekoliko vrsta riba, a još uvijek je potpuno neobjašnjeno pitanje prebivaju li one u ovom prostoru od davnih vremena ili su naseljene u zadnjih stotinjak godina. U parku je uočeno i više od 50 vrsta sisavaca, od kojih su neki dugi tek desetak centimetara, a neke ubrajamo među najveće sisavce. Veći sisavci koji se nalaze u parku su između ostalih vuk, lisica, jelen, divlja svinja, ris, medvjed i divlja mačka, a od manjih tu su planinska i močvarna rovka, voluharice i podzemni voluharić.
Kako sam u dosad opisanim nacionalnim parkovima ukratko opisala utjecaj čovjeka na njihovom području zanimljivo je spomenuti da su Plitvička jezera ostala dovoljno očuvana od utjecaja čovjeka.
Moguće aktivnosti: pješačenje, planinarenje, vožnja električnim brodom i vlakom, fotografiranje, vožnja biciklom, skijanje i veslanje.
Adresa internetske stranice: http://www.np-plitvicka-jezera.hr/
Nacionalni park Krka
Moguće aktivnosti: pješačenje, planinarenje, vožnja brodom, vožnja bicikolm, fotografiranje, snimanje, rekreativni ribolov i sudjelovanje u starim zanatima (tkanje, kovačija).
Adresa internetske stranice: http://www.npkrka.hr/
Slijedeći tjedan na repertoaru su planinski nacionalni parkovi: Risnjak, Paklenica i Sjeverni Velebit.
Informacije za članak su preuzete sa Internet stranica nacionalnih parkova navedenih u tekstu.