Cilj ovog projekta je otvoriti polaznicima osnovnih škola prozor u tehnološku budućnost tako da im se kroz praktičan rad približi svijet AI-ja stvarajući tako inženjere umjetne inteligencije, uz jačanje veze između IT sektora i obrazovanja.
Stemi je ljetos počeo s istraživanjem izvedivosti ideje i razradom, a u listopadu su udružili snage s Infobipom, jednim od hrvatskih od tehnoloških lidera čiji će inženjeri uz Stemijeve raditi s učenicima za koje pripremaju digitalne materijale i razvojno okruženje kako bi na svom projektu mogli raditi od kuće ili u školi.
Projekt je predstavljen učiteljima na CARNET-ovoj konferenciji CUC, nakon čega je broj prijava za uključenje bio puno veći od planiranog broja škola. Organizatori ističu da im je ideja da učenici formiraju razvojne timove i da kao prvi korak prouče UN ciljeve održivosti, odaberu jedan od ciljeva i istraže koji problem mogu riješiti AI chatbotom unutar tog cilja.
Zatim mogu istražiti domenu problema, definirati znanje koje bot mora moći pokriti te krenuti s implementacijom. Ističu kako vjeruju da škole trebaju biti i mjesta na kojima se zamišlja i stvara budućnost i da će zato učenicima dati zadatak da zamisle kako će svijet izgledati za 10-20 godina kada će AI biti svuda oko nas.
Zahvaljujući podršci brojnih kompanija, projekt Škola budućnosti implementirat će se u više od 40 škola diljem Hrvatske, a završetak projekta očekuje se u svibnju 2021. godine.