Dan planeta Zemlje obilježava se diljem svijeta 22. travnja. Na taj se dan osobita pažnja posvećuje očuvanju okoliša i prirodnih bogatstava našeg planeta. Dan planeta Zemlje je prvi put obilježen 22. travnja 1970. godine u SAD-u na inicijativu senatora Gaylorda Nelsona. Na to ga je potaknuo izljev nafte uz obalu Kalifornije. Ekološka kriza bila je sve očitija pa se buđenje ekološke svijesti javilo i u drugim dijelovima svijeta. U Hrvatskoj se Dan planeta Zemlje obilježava od 1990. godine.
Tema ovogodišnjeg Dana planeta Zemlje je „Investiraj u naš planet“. Profesorica Antonia Petrović Klaić i knjižničarka Meri Bajić izradile su prigodni pano. Na panou se nalazi ukupno 10 QR kodova koji su vezani uz akcije koje mogu doprinijeti očuvanju našeg planeta, ali i potaknuti na preuzimanje odgovornosti za zaštitu prirode i održivi razvoj. Učenici skeniranjem QR kodova mogu naučiti kako pravilno odlagati otpad, kako štedjeti vodu i kako pomoći napuštenim životinjama u našoj županiji. Osim toga, mogu se upoznati s akcijom Zelena čistka, radom Udruge za promicanje biologije i srodnih znanosti – BIOTEKA te pristupiti prikazu biciklističkih i planinarskih staza u Požeštini.
Prigodno je uređen školski Erasmus kutak a učenicima je na nastavi računalstva profesorica Marina Mirković predstavila AMPEU publikaciju “Može li to malo zelenije?”. Učenici su izračunavali svoj ekološki otisak i saznali osobni Dan prekoračenja Zemlje koji obilježava datum kada je čovječanstvo iskoristilo sve biološke resurse koje Zemlja obnovi tijekom cijele godine. U 2022., Dan prekoračenja Zemlje bio je 28. srpnja. Na taj datum čovječanstvo je iscrpilo prirodni budžet za godinu. Ostatak godine održavamo naš ekološki deficit crpeći lokalne zalihe resursa i gomilajući ugljični dioksid u atmosferi. Nažalost, probili je proračun Zemlje!
Međutim, pojedinci imaju moć poboljšati svoja kućanstva i zajednice. Najveći potencijal za veliki utjecaj leži u vladama i tvrtkama koje usklađuju svoje politike i strategije sa stvarnošću našeg planeta. Učenici su na Dan planeta Zemlje izrađivali fotografije i plakate kojima su predlagali načine na koje ljudi mogu učiniti male promjene kako bi zaštitili Zemlju. Sve što radimo ima utjecaj na okoliš.
Kad bi unijeli male promjene u svoju dnevnu rutinu, mogli bi smanjiti svoj ugljični otisak i imati pozitivan učinak na okoliš. Pri tome pažnju možemo posvetiti načinu putovanja, energetskoj učinkovitosti u kućanstvu, promjeni svojih navika, čak i hrani koju konzumiramo odnosno uzgajamo. Učenici su razmislili o vlastitim navikama i rutinama u svakodnevnom životu. Promišljali su o malim promjenama koje bi mogli učiniti kako bi zaštitili Zemljin okoliš.
Članovi Dron lige Tehničke škole koju vodi prof. Mirković dali su svoj doprinos slavljenju ljepote Zemlje zanimljivim fotografijama u blizini škole i grada. Na Dan planeta Zemlje četveročlana ekipa Fotogrupe Tehničke škole koju vodi prof. Hrvoje Mikolčević uputila se je na kraći izlet u Park prirode Papuk i to na Jankovac – park šumu i poznato izletište. Želja im je bila snimiti atraktivne fotografije prirodnih ljepota kojih je tu mnoštvo na malom području i usput se iskušati novim tehnikama poput duge ekspozicije ili fotografiranja divljih životinja s vrlo dugim teleobjektivom. Isto tako, cilj im je bio pokušati što zanimljivije prikazati prirodne ljepote u našoj neposrednoj blizini i pomoći osvijestiti potrebu za njihovim očuvanjem.