Svrha je ovogodišnjega Tjedna potaknuti raspravu o praksama otvorene znanosti u odnosu na zanimanje javnosti i akademske zajednice. Ovogodišnja tema oslanja se na UNESCO-ovu Preporuku za otvorenu znanost koja podupire nekomercijalne modele izdavaštva i zalaže se za sprečavanje nepravedne preraspodjele profita iz javno financiranih znanstvenih aktivnosti.
Kako bi obilježili Tjedan otvorenoga pristupa, organizatori vas pozivaju da koristite otvoreno dostupnu znanstvenu infrastrukturu – Nacionalni repozitorij disertacija i znanstvenih magistarskih radova, Nacionalni repozitorij završnih i diplomskih radova ZIR i Digitalni repozitorij Sveučilišta u Zagrebu kao i druge institucijske repozitorije u sustavu Dabar. Na Portalu elektroničkih izvora za hrvatsku akademsku i znanstvenu zajednicu možete vidjeti popis baza i e-izvore u otvorenome pristupu koji redovito posuvremenjujemo.
Građanska znanost jedan je od segmenata otvorene znanosti, a tema Zajednica iznad komercijalizacije izravno se oslanja upravo na javnost kao bitnoga sudionika znanosti – od javnoga financiranja do izravnoga sudjelovanja u znanstvenim istraživanjima. Nacionalna i sveučilišna knjižnica u Zagrebu inicijator je i sudionik u više različitih projekata građanske znanosti, kao što su: međunarodni istraživački projekt Citizen-enhanced open science in Southeastern Europe Higher Education hubs, projekt Dendroteka, aktivnosti Pčele, život, ljudi i Samopomoć i dobrobit u akademskom mrežnom okruženju i natjecanje u pretraživanju interneta HAWaton.