Više od 80 sudionika iz zemlje i inozemstva tijekom dvaju dana Konferencije imat će priliku poslušati više od 20 izlaganja međunarodno priznatih znanstvenika, stručnjaka i aktivista iz različitih zelenih područja.
Uz bogat program izlaganja, sudionici će svoja znanja o zelenim temama proširiti sudjelovanjem u radionicama, raspravama i pub kvizovima, a svakoga će se jutra i zagrijati vođenim vježbama.
Umrežavanje, razmjena iskustava i prijenos znanja
Temeljna je svrha Konferencije međunarodno umrežavanje, razmjena iskustava i prijenos znanja s ključnim temama kao što su zelena tranzicija, održivi razvoj, energetska učinkovitost – UN Agenda 2030 te Europski zeleni plan iz perspektive knjižničarstva.
Konferencija je i prilika da se Nacionalna i sveučilišna knjižnica u Zagrebu predstavi kao jedna od ključnih ustanova koja promiče ciljeve održivih razvoja i ugrađuje ih u svoje poslovanje i kao takva je primjer drugim knjižnicama u Hrvatskoj i svijetu.
Organizatori i parteneri Konferencije
Organizator je Konferencije Nacionalna i sveučilišna knjižnica u Zagrebu s partnerima Međunarodnim savezom knjižničarskih društava i ustanova (IFLA) – Radna skupina za okoliš, održivost i knjižnice (ENSULIB), Hrvatskim knjižničarskim društvom (HKD) – Komisija za zelene knjižnice i Zagrebačkim knjižničarskim društvom (ZKD).
Konferencija se održava uz financijsku potporu Ministarstva kulture i medija Republike Hrvatske.
Zelena knjižnica za zelenu Hrvatsku
Održavanje ove Konferencije potaknuto je uspjehom 1. konferencije održane u studenome 2018. godine i nastavak je programa Zelena knjižnica za zelenu Hrvatsku, koji je Knjižnica pokrenula 2016. godine radi izobrazbe svojih korisnika, osobito studenata, te podizanja opće svijesti o važnosti zaštite i očuvanja prirodnih bogatstava Hrvatske kao bitnoga čimbenika nacionalne kulturne baštine.
Godine 2023. Nacionalnoj i sveučilišnoj knjižnici u Zagrebu za program Zelena knjižnica za zelenu Hrvatsku dodijeljena je ugledna međunarodna nagrada Energy Globe Award.