prodaja@stozacibrid.com hr@hardtechnique.com vjeko.kovacicek@coolintunit.com info@tehnikhard.net mail@coolintunit.com webmaster@stozacibrid.com admin@hardtechnique.com tehnikhard.net web.stozacibrid.com www.coolintunit.com

Hrvatska osvojila sedam medalja na svjetskom prvenstvu u brzom tipkanju!

Hrvatski reprezentativci osvojili su ukupno sedam medalja, od toga dva zlata, dva srebra i četiri bronce u različitim disciplinama, ali i pobjedu u kombinacijskoj listi, na 54. Svjetskom prvenstvu u daktilografiji koje je ove subote završilo u poljskom gradu Katowice.

Ove medalje osvojilo je dvoje hrvatskih reprezentativaca – Andrea Wawrzynek i Viktor Matraković, a koliko su naši reprezentativci uspješni, govori i podatak da je Andrea postala najbolja natjecateljica na svjetskom prvenstvu ikad i prva žena koja je ostvarila ukupnu pobjedu na kombinacijskoj listi. Na svjetsko prvenstvo u Poljsku prošli tjedan otišlo je 24 hrvatskih natjecatelja i 6 mentorica u organizaciji Hrvatskog stenografskog društva te su se natjecali u ukupno 7 disciplina, uključujući 30 minutni prijepis teksta, korekturu teksta, transkript zvučnog zapisa, transkript govora, transkript govora u stvarnom vremenu, profesionalna obrada teksta u Wordu i izrada zapisnika i izvještavanje.

Po prvi put, jedan hrvatski natjecatelj osvojio je dvije medalje u dobnoj kategoriji juniora! Viktor Matraković iz Ekonomske i birotehničke škole Bjelovar postigao je izniman uspjeh osvojivši 3. mjesto u disciplini Text Production (prijepis teksta) te 2. mjesto na ukupnoj kombinacijskoj listi, kvalificirajući se u svih sedam disciplina. Viktor je svojim rezultatima postao najuspješniji junior iz Hrvatske i svijetla točka ovogodišnjeg prvenstva.

Nevjerojatne rezultate ostvarila je i Andrea Wawrzynek, predsjednica Hrvatskog stenografskog društva i dugogodišnja natjecateljica u dobnoj kategoriji seniora. Andrea je postavila nove standarde osvojivši 3. mjesto u disciplini Text Production (prijepis teksta) s 718,8 znakova u minuti, čime je oborila državni rekord koji je do sada držala. U disciplini Text Correction postala je svjetska prvakinja s impresivnih 345 korektura napravljenih u 10 minuta.

Andrea je također osvojila treće mjesto u disciplini Audio Transcription (transkript zvučnog zapisa), natječući se protiv sudionika s naprednijom tehnologijom poput stenomašina i stenomaski, postigavši fantastičnih 756 znakova u minuti. U disciplini Speech Capturing (hvatanje govora) briljirala je s otipkanih 10 minuta, odnosno 331 slogova u minuti.

Kvalificirajući se u svih sedam disciplina, Andrea je osvojila četiri medalje i bila među prvih deset natjecatelja u ostalim disciplinama, čime je zasluženo osvojila 1. mjesto na ukupnoj kombinacijskoj listi. Ovim spektakularnim uspjehom postala je najbolja natjecateljica na svjetskom prvenstvu ikad i prva žena koja je ostvarila ukupnu pobjedu na kombinacijskoj listi.

Ukupno se na svjetskom prvenstvu ove godine natjecalo 185 natjecatelja iz 19 država svijeta. Najzapaženije rezultate i dominaciju na svjetskom prvenstvu inače ostvaruju Češka i Turska koje imaju dugačku tradiciju u navedenim disciplinama, učenje daktilografije od osnovne škole, znatnije financiranje te ozbiljne pripreme u kampovima za obuku svih natjecatelja. Utoliko je uspjeh naših natjecatelja još važniji i zapaženiji jer su ga ostvarili bez slične podrške.

Hrvatsko stenografsko društvo natjecatelje za svjetsko prvenstvo bira organizacijom državnog prvenstva u daktilografiji – Dan tipkovnice, koji se održava svake godine, a kroz razne promotivne aktivnosti i tečajeve daktilografije nastoji povećati popularnost ove vještine i ukupne digitalne pismenosti Hrvatske.

Ovo nije prvi put da je Hrvatska osvajala odličja na svjetskom prvenstvu jer je Josip Hanjš pobijedio u disciplini stenografije 2007. i 2013. godine.

Više informacija o natjecanju pročitajte ovdje.

Ukupnu klasifikacijsku listu pogledajte ovdje.