prodaja@stozacibrid.com hr@hardtechnique.com vjeko.kovacicek@coolintunit.com info@tehnikhard.net mail@coolintunit.com webmaster@stozacibrid.com admin@hardtechnique.com tehnikhard.net web.stozacibrid.com www.coolintunit.com

Nova izložba Hrvatskog školskog muzeja

Nova izložba Hrvatskog školskog muzeja “Usudi se! Pogledaj preparate!” bit će otvorena u četvrta, 3. listopada, u 19 sati, u galeriji Muzeja “Školica za 5” u Hebrangovoj 5 u Zagrebu.

Autorica izložbe je Kristina Gverić, viša kustosica Muzeja, a na izložbi javnosti će, po prvi puta u cjelini, biti predstavljeni vrijedni, raznoliki i iznimno zanimljivi preparati koji su se koristili u školama na području Hrvatske, a koji su sačuvani u fundusu Muzeja.

U listopadu, mjesecu u kojem slavimo Svjetski dan učitelja (5. 10.) u galeriji Hrvatskoga školskog muzeja „Školica za 5“ u Hebrangovoj 5 u Zagrebu, predstavit će se posebna  „podzbirka“ Zbirke nastavnih sredstava i pomagala. Na izložbi „Usudi se! Pogledaj preparate!“ po prvi put u cjelini javnosti predstavljamo vrijedne i zanimljive preparate koji su se koristili u školama na području Hrvatske, a koji su sačuvani u fundusu Muzeja. Zanimljivost vezana uz ovu vrstu građe jest činjenica da su predmete koje predstavljamo prikupili, a mnoge i izradili upravo učitelji. Hrvatski pedagoško-književni zbor od svojega osnutka 1871. sustavno je i organizirano prikupljao nastavna sredstva, a među njima i ona koja su se koristila na nastavi prirodoslovlja. Među mnogim zanimljivim preparatima, građom koju ćemo predstaviti izdvajamo i predstavljamo tri važne donacije.

Učitelj u Višoj djevojačkoj školi u Zagrebu Nikola Pavić i njegova supruga Ivana rođ. Pfister na početku 20. stoljeća poklonili su Hrvatskom školskom muzeju vrijednu i važnu građu. Poklonjena građa koristila se na nastavi prirodopisa te je na zoran način pomagala učiteljima u radu i prenošenju znanja učenicima o različitim životinjskim vrstama. Posebnost ove građe je u tome što je taj učiteljski par sam izradio preparate koji se danas čuvaju u Zbirci nastavnih sredstava i pomagala. Zanimljivost ove donacije jesu ribe, žabe, gušterica, kukci te bjelouška pronađena u Maksimirskom perivoju, koju je učitelj Nikola Pavić preparirao za potrebe učenja u nastavi prirodopisa. Učitelj Kvirin Broz, član HPKZ-a, zaslužan je za bogatu donaciju građe tematski vezane za med i pčelarstvo. Ova vrijedna građa bila je izložena na Hrvatsko-slavonskoj gospodarskoj izložbi u Zagrebu 1906., a nakon zatvaranja izložbe pronašla je svoje mjesto u muzejskom fundusu. Građa koju je donirao Kvirin Broz uključuje razne predmete i materijale vezane za pčelarstvo, koji su bili od velike koristi za obrazovanje i istraživanje u tom području. Ovi predmeti pružaju dubok uvid u tehnike i metode pčelarstva s početka 20. stoljeća te ilustriraju važnost meda i pčelinjih proizvoda u svakodnevnom životu i gospodarstvu toga vremena.

U Muzeju uz navedenu građu čuvamo i dva zanimljiva muzejska predmeta, preparate koji prikazuju razvojne faze pčele medarice. Ovi preparati detaljno prikazuju transformaciju pčele od jajašca, preko ličinke i kukuljice, do odrasle pčele. Godine 2023. Školski muzej primio je vrijednu donaciju Gornjogradske gimnazije. Među zanimljivim predmetima koje smo pospremili u muzejske zbirke posebno se ističu novi eksponati impresivno gnijezdo stršljena, detaljan model pčele i realističan model zmije. Ovi su predmeti prvi put predstavljeni javnosti, obogaćujući tako muzejsku kolekciju.