prodaja@stozacibrid.com hr@hardtechnique.com vjeko.kovacicek@coolintunit.com info@tehnikhard.net mail@coolintunit.com webmaster@stozacibrid.com admin@hardtechnique.com tehnikhard.net web.stozacibrid.com www.coolintunit.com

Kako svemir utječe na klimatske promjene

Predavanje „Otkrivamo kako svemir utječe na klimatske promjene“ održana je u četvrtak, 10. listopada 2024. u Tehničkoj školi Ruđera Boškovića Vinkovci povodom Svjetskog tjedna svemira. Učenici završnih razreda okupili su se u učionici fizike kako bi kroz interaktivno predavanje otkrili kako nastaju oblaci i  kozmičke zrake, kako utječu na klimu i kako ih detektirati. Atmosfera u učionici bila je ispunjena znatiželjom što se to skriva iza naziva predavanja.

Kad god pogledate u noćno nebo i prema zvijezdama, fascinira li Vas njegova veličina? Jeste li znatiželjni što sve ima „tamo gore“? Kako objasniti sve pojave na nebeskom svodu? Kako činjenicama potkrijepiti svaku tezu koja o svemiru nastane?

Interaktivnim predavanjem „Otkrivamo kako svemir utječe na klimu“ upoznali su učenike s najnovijim otkrićima znanstvenika, da kozmičke zrake (čestice velikih energija koje poput kiše padaju s eksplodiranih zvijezda ili eksplozija na površini Sunca) udaraju u elektrone molekula zraka i tako stvaraju  ione. A ioni stvaraju oblake. Da ioni zaista postoje predstavili su znanstveni rad učenika Filipa Kamenjaševića, Davida Budaya i Marijana Klarića.  Spomenuti učenici su na limenci izradili Geiger-Müllerov brojač ili ionsku komoru, popularno nazvanu „limenka“, uređaj za detekciju čestica vrlo visokih energija. Uređaj je stratosferskim balonom putovao kroz Zemljinu atmosferu, skupio podatke preko senzora, podatcima su došli do saznanja o kakvim  česticama je riječ, a sve to su prezentirali učenicima kroz ovo  predavanje.

Kroz predavanje učenici su rješavali kviz -Ioni, a kvizom su propitivali kakvo je njihovo znanje o česticama i elektromagnetskim valovima koji u obliku kozmičkih zraka i baklji  stižu na Zemlju. Uz svaki su odgovor, sudionici učili o frekvencijama elektromagnetskih valova i energijama čestica te njihovom utjecaju na zdravlje čovjeka. Kviz je bio prilika za suradnju, te su mogli razmjenjivati ideje i zajednički dolaziti do rješenja. Imali su i niz sugestija kako se čuvati od zračenja visokih energija kao što je UV zračenje.

Učenici su kroz zajedničke aktivnosti proširili svoje znanje o svemiru i njegovom utjecaju na klimu, a time i na zdravlje čovjeka, ojačali već postojeća prijateljstva, dokazujući da nova saznanja mogu  biti  zabavna. Za profesorice, predavanje je u potpunosti ispunilo ciljeve Svjetskog tjedna svemira i ne samo to, ostavilo je trajni dojam na sve prisutne.