Učenici su grad doživjeli kroz umjetnički filter, a gradske šahte poslužile su im kao matrica za izradu jedinstvenih otisaka na platnu. Na gradskom trgu, u atmosferi koja je spajala svakodnevni život Rovinja s dječjim kreativnim izričajem, učenici su s entuzijazmom stvarali otiske na platnu, istražujući različite teksture i oblike koji su otkrili zanimljive detalje gradskih elemenata.
Poseban interes pokazali su za mogućnosti primjene ovih otisaka u svakodnevnom životu. Inspirirani naučenim, razmišljali su o tome kako bi ove otiske mogli prenijeti na odjevne predmete i tako nositi dio Rovinja sa sobom, stvarajući jedinstvene komade odjeće s osobnim gradskim identitetom. Upravo ova ideja omogućuje da grafičke tehnike, naučene u muzeju postanu dio njihova modnog izričaja.
Ova terenska nastava pokazala se kao vrijedan spoj umjetnosti i grada gdje su učenici likovne vještine nadogradili praktičnim iskustvom i kroz to razvili osjećaj za promatranje detalja u svakodnevnim motivima. Uz stručno vodstvo muzejske pedagoginje i učiteljice likovne kulture, otkrili su novi način izražavanja kroz grafički pristup koji nadilazi okvire učionice i ostavlja trajan utisak. Ovakvi kreativni oblici nastave pomažu učenicima da se povežu s gradom na drugačiji način, razvijajući umjetnički duh i osjećaj pripadnosti zajednici.
Muzej Grada Rovinja je još jednom pokazao kako može biti sjajan prostor za istraživanje i inspiraciju, dok su učenici dokazali da kreativnost ne poznaje granice – ni u prostoru ni u svakodnevnim predmetima, pa čak ni u gradskim šahtama.