prodaja@stozacibrid.com hr@hardtechnique.com vjeko.kovacicek@coolintunit.com info@tehnikhard.net mail@coolintunit.com webmaster@stozacibrid.com admin@hardtechnique.com tehnikhard.net web.stozacibrid.com www.coolintunit.com

eTwinning projekt “Lektira bez papira” u OŠ Siniše Glavaševića u Vukovaru

Projekt “Lektira bez papira” inovativna je inicijativa usmjerena na približavanje književnosti učenicima na suvremen, kreativan i održiv način. Kroz različite aktivnosti, poput interpretacije priča, radionica recikliranja i kreativnog izražavanja, učenici razvijaju maštu, motoričke vještine i ekološku svijest. Ovaj projekt povezuje čitanje s praktičnim iskustvima, čineći učenje zabavnim i inspirativnim, a istovremeno promiče ljubav prema knjigama i očuvanje njihovih vrijednosti.

Učenici 1. a razreda, pod vodstvom svoje učiteljice Jasne Panza i u suradnji s knjižničarkom, s oduševljenjem sudjeluju u eTwinning projektu pod nazivom “Lektira bez papira”. Ovaj inovativni projekt osmišljen je kako bi djeci približio svijet književnosti na suvremen i kreativan način, potičući istovremeno razvijanje mašte, motorike i ekološke svijesti.

Današnja aktivnost bila je posvećena prvoj lektiri – poznatoj bajci Trnoružica braće Grimm. Učenici su najprije s velikim zanimanjem poslušali priču, u kojoj su uživali u čarobnom svijetu kraljevstva, začarane princeze i hrabrog princa. Nakon toga uslijedila je radionica koja je povezala čitanje s praktičnim izražavanjem kreativnosti. Kroz tehniku preklapanja papira, učenici su izrađivali maštovite haljine za Trnoružicu, birajući boje i uzorke koji najbolje odgovaraju njihovoj viziji ove čarobne princeze. Njihove kreacije bile su prava mala umjetnička djela, svjedočanstvo dječje mašte i truda.

Posebno zanimljiv dio radionice bio je usmjeren na recikliranje starih knjiga. Uz pomoć učiteljice i knjižničarke, učenici su starim i pohabanim izdanjima udahnuli novi život koristeći razne kreativne tehnike. Tako su naučili kako se može očuvati vrijednost knjiga i pridonijeti očuvanju okoliša, sve kroz zabavu i igru.

Cijela aktivnost bila je prožeta smijehom, veseljem i pozitivnom energijom, a učenici su pokazali koliko uživaju u učenju koje spaja klasične priče s modernim pristupima i praktičnim zadacima. Projekt “Lektira bez papira” ne samo da približava književnost najmlađima, već ih uči i važnosti očuvanja kulture čitanja te odgovornom odnosu prema resursima.

Zahvaljujući ovakvim projektima, književna djela postaju inspiracija za stvaranje novih ideja, a učenici kroz igru i kreativne aktivnosti razvijaju ljubav prema knjigama koja će ih pratiti tijekom cijelog života. Kako je to izgledalo, možete vidjeti ovdje.