„Kroz oko kamere“- vrijednost je ovoga projekta u tome što nastavlja tradiciju škole koja je već godinama poznata po promicanju filmske pismenosti zahvaljujući radu Multimedijalnog centra Studio kreativnih ideja Gunja (MMC SKIG), koji im je partner na projektu. Stoga, žele još više razvijati kreativne i tehničke vještine darovitih učenika kroz fotografiju i snimanje. Učenici će učiti o naprednim medijskim tehnikama u snimanju i montaži, pokretima kamere i korištenja svjetlosti pri fotografiranju kako bi stvorili što kvalitetnije vizualne radove. Kroz filmske i foto radionice će savladati napredne tehnike snimanja kratkih filmova i fotografija, uz naglasak na kompoziciju, perspektivu i postavke kamere.
Dio projekta posvećen je naprednoj video montaži, gdje će učenici uređivati svoje snimke koristeći složenije alate za dodavanje prijelaza, efekata i glazbe. Također će se upoznati s osnovama obrade fotografija, primjenjujući osnovne korekcije boja i kontrasta. Projekt potiče učenike na timski rad, zajedničko stvaranje i dijeljenje ideja. Osim tehničkih vještina, razvijat će i sposobnost pričanja priča kroz slike i videozapise. Aktivnosti će biti strukturirane kroz teorijske i praktične radionice, uz kreativne zadatke koji potiču maštu i samostalnost. Završni dio projekta uključuje izradu vlastitih video i foto radova koje će učenici predstaviti na završnoj izložbi u školi, ali i na raznim natjecanjima i smotrama od strane Hrvatskog filmskog saveza i Agencije za odgoj i obrazovanje, kao i brojne međunarodne revije, festivale i smotre. Želja im je uvesti učenike u prve korake u pripremama za fotografiranje do izrade fotografija (crno-bijele i u boji) kako bi stekli važnost prostora u kojem se fotografiranje odvija, a stečeno znanje će pokazati izradom Školskog godišnjaka, navodi voditeljica projekta dr. sc. Anita Tufekčić.
Glavni cilj projekta je: razvijanje kreativnih i tehničkih vještine darovitih učenika kroz praktično učenje naprednih vještina snimanja, montaže i fotografije, potičući ih na vizualno izražavanje, timski rad, kritičko razmišljanje i stvaranje vlastitih medijskih sadržaja koji kombiniraju estetiku i narativne tehnike. Voditeljica projekta u školi je školska knjižničarka dr. sc. Anita Tufekčić u suradnji s kolegom Darkom Perićem (nastavnik matematike) i kolegicom Snježanom Barić (stručna suradnica defektologinja).
Popis odabranih škola dostupan je na poveznici.