Međunarodni žiri je u obrazloženju nagrade istaknuo da projekt Orehovčana i Pranjanaca “na najbolji način predstavlja sve što ACES i inovativno učenje jesu”. Istaknuli su da su zvučne knjige samo dio produkata nagrađenog projekta.
Naime, tijekom projekta dvije partnerske škole, koje su se u svom projektu fokusirale na pomoć slijepim učenicima, snimile su dvije zvučne knjige. Jedna od njih “Nulti sat” traje čak 5 sati i uvrštena je u fond Hrvatske knjižnice za slijepe, a članovi te knjižnice mogu je posuditi i putem interneta. Partneri su snimili i radijsku igru “Roker folkloraš” na temu netolerantnog odnosa između Hrvata i Srba. Snimili su i 3 kratka dokumentarna filma. Film “Šišmiš” (o Čitateljskom klubu slijepih Koprivničko-križevačke županije), Okus doma, gost ACES-a (o imigranatima u Hrvatskoj) te film “Nada” (o slijepoj srpskoj paraolimpijki).
Još 7 kratkih dokumentarnih filmova snimljeno je o učenicima, sudionicima razmjene, a 5 učenika o sebi je priredilo Snacktools prezentacije. Tijekom dviju petodnevnih učeničkih razmjena u Hrvatskoj i Srbiji, učenici su upoznali kulturu svojih domaćina posjetivši brojne kulturne ustanove. Održali su i brojne radionice, a na nekima od njih prisustvovala su i djeca s posebnim potrebama.
Mreža ACES pokrenuta je 2006. od strane Zaklade ERSTE. Osnovni cilj ACES-a je poticanje razmjene i kulturnog dijaloga među mladima. Zaklada nastoji nastoji ohrabriti učenike i nastavnike za mirni suživot svih građana Europe i potaknuti ih da vlastite zemlje sagledavaju iz drugačije perspective. ACES nastoji osnažiti kritičko razmišljanje, empatiju i solidarnost, a provođenje projekta financira s iznosom od 1600 eura. Projekti se biraju putem natječaja, a ovogodišnja tema natječaja bila je solidarnost. Projekt “I tvoj glas može biti dio rješenja” bio je jedan od ukupno 42 izabrana od čak 262 prijavljena projekta iz 15 zemalja. Projekt u OŠ Sveti Petar Orehovec vodile su Stojanka Lesički i Martina Sokač.
Isječak iz završne ceremonije u Senecu dostupan je na https://youtu.be/ARIs7CBPsvM