prodaja@stozacibrid.com hr@hardtechnique.com vjeko.kovacicek@coolintunit.com info@tehnikhard.net mail@coolintunit.com webmaster@stozacibrid.com admin@hardtechnique.com tehnikhard.net web.stozacibrid.com www.coolintunit.com

Aktivnosti projekta “Edit Fizika”

Osnovna škola „Ivan Kozarac“ iz Nijemaca i Osnovna škola „Matija Gubec“ iz Jarmine tijekom 2015./2016. godine sudjeluju u projektu „EDIT Fizika“. Suradnja dviju škola ostvarena je na prijedlog učitelja fizike Tomislava Tuškana i Tonija Šarića, osnivača Udruge ljubitelja filma „RARE“ iz Vinkovaca. Nositelj projekta je Udruga ljubitelja filma „RARE“ koja za navedeni projekt ima dobivenu potporu Ministarstva znanosti, obrazovanja i sporta.

Cilj projekta je edukacija učenika osnovnih škola o fizici kroz upotrebu novih medija. Osnovne aktivnosti projekta su održavanje edukativnih filmskih radionica, organiziranje popularnih predavanja o fizici i astronomiji, prezentacija časopisa i stručne literature o medijskoj kulturi, razmjena sadržaja s drugim školama, senzibiliziranje javnosti te uključivanje šire lokalne zajednice u projekt.

Tijekom veljače i ožujka 2016. učitelj fizike Tomislav Tuškan održavao je predavanja učenicima o popularnim pokusima iz fizike. Nakon predavanja učenici su izvodili i snimali pokuse. Dana 30. ožujka 2016. i 13. travnja 2016. u Osnovnoj školi „Ivan Kozarac“ u Nijemcima održane su filmske radionice koju su vodili Filip Meštrović i Darko Bušnja, članovi Udruge ljubitelja filma “RARE”. Učenici su aktivno sudjelovali u filmskim radionicama, a snimljeni pokusi predstavit će se tijekom svibnja 2016.

U  ponedjeljak 11. travnja 2016. u 13.30 sati u dvorani Osnovne škole „Ivan Kozarac“ u Nijemcima održano je predavanje o medijskoj kulturi u nastavi koje je održala učiteljica razredne nastave i hrvatskog jezika Ljiljana Studeni, autorica priručnika „Sretni koraci kroz film“. Predavanju o medijskoj kulturi nazočili su pozvani i zainteresirani učitelji iz osnovnih škola iz Slakovaca, Lipovca, Komletinaca i Nijemaca.  Nakon uvoda o promjenama u suvremenom obrazovanju i školi 21. stoljeća, o društvenom kontekstu koji utječe na obrazovanje, kao što su postmoderna, globalizacija, multikulturalizam, demokracija, nove tehnologije i mediji, gđa Ljiljana Stdueni je naglasila kako se radi o novoj generaciji učenika i roditelja te što je potrebno naučiti djecu o medijima. Tijekom predavanja učitelji su se uključivali u raspravu o primjerima korištenja medija u nastavi.