prodaja@stozacibrid.com hr@hardtechnique.com vjeko.kovacicek@coolintunit.com info@tehnikhard.net mail@coolintunit.com webmaster@stozacibrid.com admin@hardtechnique.com tehnikhard.net web.stozacibrid.com www.coolintunit.com

Bebe se smiju jer žele usrećiti odrasle

U eksperimentu su se bebe smiješile samo kad je majčin osmijeh bio upućen izravno njima. Dječja percepcija vrlo je oštra od najranije dobi i to je osnova svake buduće interakcije.

Malo stvari u životu pruža toliko sreće kao bebin prvi osmijeh. Prema studiji kalifornijskih znanstvenika sa Sveučilišta u San Diegu, čini se da bebe savršeno razumiju kako želimo da nas učine sretnima.

Znanstvenici tvrde da se bebe svjesno smiju majkama jer očekuju da im one vrate istim izrazom lica. Bebe, naime, uspostavljaju ovu vrstu komunikacije s mamom jer je vole vidjeti kako se smije, tvrde znanstvenici. U istraživanju su sudjelovale bebe između četiri i 17 tjedana starosti i njihove majke.

Znanstvenici su željeli otkriti koje reakcije nastaju kad se majka i dijete istodobno osmjehuju i kad se nijedno ne smiješi. Ispitivali su i što se dogodilo kad se samo majka smiješila te što kad se samo dijete smiješilo.

Kako bi izmjerili učinke tih ponašanja majki i njihovih beba, znanstvenici su koristili tehnike koje se koriste u robotici, psihologiji i računalnoj znanosti.

Bebe su pokazale specifično ponašanje kad su se njihove majke smješkale u odnosu na ponašanje kad su imale ozbiljan izraz lica.

Bebe su se majkama osmjehnule kad su im se majke, gledajući ih u oči, nasmiješile, što su znanstvenici i očekivali. U situaciji kad su se već (od ranije) nasmiješene majke okrenule prema svojoj bebi, dogodilo se suprotno: bebe im nisu uzvratile gestu.

Bebe su, naime, vraćale osmijeh samo kad je on bio spontan i isključivo usmjeren i namijenjen njima. Znanstvenici koji su proveli eksperiment potvrdili su i da je potrebno igrati se s bebama kako bi se one nasmiješile. Studije su već davno pokazale da djeca uče imitacijom. Njihova percepcija je vrlo oštra od najranije dobi, a sve što se radi s njima budi u djetetu neurološki odgovor.

Dakle, ako beba vidi da je majka sretne dok je gleda, kopirat će je, ako odrasli rukom uzmu igračku, to će učiniti i dijete. Autori studije istaknuli su kako su ovim istraživanjem utvrđene osnove interakcije između beba i roditelja, nešto što dosad nije bilo istraženo.

Vijest je prenesena s mrežnih stranica https://geek.hr/znanost/.