Ljekovitost
Blitva ima dobru kombinaciju tradicionalnih vitamina i minerala, fitonutrijenata i dijetalnih vlakana.
Konzumiranjem blitve u organizam se unose značajne količine vitamina K koji sprječava djelovanje stanica koje razaraju kosti. Zanimljiva činjenica je da se vitamin K pod utjecajem mikroflore u probavi pretvara u oblik vitamina koji aktivira glavni protein u kostima.
Blitva je i dobar izvor beta karotena koji se u organizmu pretvara u vitamin A. Najpoznatija uloga ovog nutrijenta je zaštita vida, međutim služi i u zaštiti od oksidativnih oštećenja u organizmu koji mogu dovesti do raka. Istraživanja na Sveučilištu Kanzas u SAD-u utvrdila su da kancerogene tvari iz cigarete potiče redukciju vitamina A, a na osnovu rezultata zaključeno je da prehrana hranom bogatom vitaminom A objašnjava zašto neki dugogodišnji pušači ne obole od raka pluća.
Fitonutrijenti lutein i zeaksantin također štite oči na način da utječu na povećavanje koncentracije pigmenata što osigurava bolju zaštitu mrežnice.
Blitva osigurava nutrijente koji mogu povoljno regulirati visoki krvni tlak i povoljno utječu na kardiovaskularno zdravlje, reduciraju štetno djelovanje slobodnih radikala na mnoge organe u organizmu te imaju protuupalno djelovanje, ublažavaju grčeve u mišićima i migrene.
Neke od zdravstvenih studija o blitvi ispitivale su ljekovita svojstva lišća i korijenja koje nije doduše jestivo, i otkrile da blitva može učinkovito smanjiti pojavu raka probavnog trakta.
Članak objavljen u znanstvenom časopisu Neurology predlaže najmanje 3 obroka dnevno zelenog i žutog povrća jer se time može za 40% smanjiti gubitak mentalnih funkcija.
Kupovanje i čuvanje
Prilikom kupnje potrebno je obratiti pažnju da su listovi blitve izrazito zelene boje, a stabljika čvrste i hrskave strukture. Treba izbjegavati kupnju blitve čiji su listovi povenuli ili imaju promjene u boji, a stabljika je mekana sa znakovima kvarenja.
Blitva se treba potrošiti najkasnije do tri dana od kupnje, a čuva se u hladnjaku u plastičnoj vrećici.
Članak je izvorno objavljen na portalu Coolinarka.
Slika je preuzeta s internetske stranice http://www.freedigitalphotos.net. Autor: Grant Cochrane.