Navedeni blagdan bio je jedan od najvažnijih za stare Kelte jer je obilježavao kraj žetvene sezone i početak zime. Tijekom Samhaina Kelti su palili svete vatre kako bi otjerali zle duhove, nosili su maske i kostime kako bih zbunili duhove jer su smatrali kako maskiranjem mogu povezati s nadnaravnim bićima te su ostavljali hranu i piće na humcima svojih predaka u nadi da će im donijeti sreću i zaštitu. Dolaskom kršćanstva keltski običaji su preoblikovani i integrirani u kršćanske blagdane.
U 8. stoljeću je papa Grgur III. proglasio 1. studenoga blagdanom Svih svetih, danom kada se vjernici prisjećaju svetaca kao uzora vjere i dobrote, nadahnjujući se njihovim djelima i predanošću Bogu.
Večer prije, 31. studenoga, nazvan je All Hallows’ Eye koji je kasnije preimenovan u Halloween. Danas Halloween uglavnom povezujemo sa zabavom, kostimiranje i druženjem. Djeca se tako oblače u kostime i obilaze kuće tražeći slatkiše, izrađuju se lampioni od bundeve, a svoj značaj Halloween ima i u gospodarstvu jer se organiziraju prigodne prodaje. Na satu informatike učenici su imali prilike rješavati zabavne radne listiće na engleskom jeziku vezane uz naučeno gradivo povezujući tako engleski jezik i informatiku.
Cilj CLIL aktivnosti na satu engleskog jezika i informatike bio je potaknuti učenike na osvješćivanje o važnosti njegovanja i čuvanja vlastitih običaja i tradicije te upoznavanje s tradicijama drugih kultura. Da bi upotpunili doživljaj učenici su kod kuće pripremili kolače s motivima vezanim uz Halloween kako bi se počastili na kraju provedene aktivnosti.