prodaja@stozacibrid.com hr@hardtechnique.com vjeko.kovacicek@coolintunit.com info@tehnikhard.net mail@coolintunit.com webmaster@stozacibrid.com admin@hardtechnique.com tehnikhard.net web.stozacibrid.com www.coolintunit.com

CUC2025: Umjetna inteligencija u obrazovanju iz vukovarske perspektive

Na CARNET-ovoj konferenciji za korisnike CUC2025 pod nazivom “Od inspiracije do akcije”, održanoj u Rovinju, sudjelovali su brojni nastavnici, ravnatelji, znanstvenici i stručnjaci iz obrazovanja, a među njima i predstavnici Gimnazije Vukovar.

U sklopu tematske cjeline posvećene projektu BrAIn, nastavnici Sanja Pavlović Šijanović, Davor Šijanović i Antonija Milić održali su izlaganje pod nazivom “Umjetna inteligencija – od kud početi?” kojim su predstavili iskustva proistekla iz provedbe fakultativnog predmeta “Umjetna inteligencija: od koncepta do primjene”. Riječ je o predmetu razvijenom u okviru nacionalnog projekta BrAIn a koji je usmjeren na razvoj digitalnih kompetencija, kritičkog mišljenja i interdisciplinarnog pristupa učenju kroz primjenu alata umjetne inteligencije.

Tijekom izlaganja prikazan je razvoj i implementacija predmeta, uključujući osmišljavanje strategija, oblikovanje nastavnih aktivnosti i prilagodbu metoda poučavanja koje učenicima omogućuju razumijevanje kompleksnih tehnologija kroz praktičan rad. Poseban naglasak stavljen je na način korištenja suvremenih alata temeljenih na umjetnoj inteligenciji u obrazovnom kontekstu, kao i na izazove s kojima su se nastavnici susretali tijekom implementacije.

Sudionicima konferencije predstavljena su konkretna učionička iskustva koja uključuju interakciju učenika s UI sustavima, istraživanje sigurnosnih i etičkih aspekata tehnologije te povezivanje teorijskih znanja s realnim kontekstima kroz terensku nastavu i istraživačke zadatke.

U okviru izlaganja prezentirani su i rezultati istraživanja o stavovima učenika prema umjetnoj inteligenciji, njezinoj primjeni i društvenom utjecaju, čime je dodatno naglašena važnost uključivanja učenika u kritičko promišljanje o tehnologijama koje oblikuju njihovu budućnost. Izlaganje je pobudilo interes sudionika, osobito onih koji razmatraju uvođenje ovog predmeta u svojim školama.

Osim predavanja, nastavnica Sanja Pavlović Šijanović aktivno je sudjelovala i u fokus grupama posvećenima unapređenju kurikuluma razvijenog u sklopu projekta BrAIn, čime je pridonijela razmjeni iskustava i oblikovanju preporuka za kvalitetniju primjenu umjetne inteligencije u obrazovanju.

CUC2025 nastavnici vukovarske gimnazije

Projekt BrAIn, koji traje do 2029. godine, usmjeren je na unaprjeđenje obrazovnog procesa putem personaliziranog pristupa i razvoja digitalnih obrazovnih sadržaja, a Gimnazija Vukovar jedan je od pionira u implementaciji ovog projekta. Posebnu težinu projektu daje i činjenica da je OECD – Organizacija za ekonomsku suradnju i razvoj – istaknula BrAIn kao primjer dobre prakse u svojem izvješću o budućnosti umjetne inteligencije, čime je potvrđena njegova relevantnost i na međunarodnoj razini.

Uvođenjem kurikuluma o umjetnoj inteligenciji već u osnovnoškolsko obrazovanje, Hrvatska se svrstala među rijetke zemlje koje su prepoznale važnost ranog upoznavanja učenika s potencijalom i utjecajem novih tehnologija. Kako je istaknuo Juraj Bilić, pomoćnik ravnatelja CARNET-a za Sektor za umjetnu inteligenciju i voditelj projekta BrAIn, učenici kroz ovaj kurikulum dobivaju priliku upoznati konkretne primjene i mogućnosti tehnologija koje će oblikovati njihovu budućnost i razvijati sposobnost kritičkog promišljanja o njihovim etičkim i društvenim aspektima.

CARNET-ova konferencija CUC2025 i ove se godine istaknula kao središnje mjesto susreta obrazovnih i tehnoloških stručnjaka, potvrđujući svoju neizostavnu ulogu u razvoju suvremenog obrazovanja. Okupljanjem sudionika iz svih dijelova zemlje, pružila je snažan poticaj razmjeni znanja, poticanju inovacija i zajedničkom promišljanju obrazovne budućnosti. Svoje sudjelovanje na konferenciji, nastavnici vukovarske gimnazije vide kao priliku za osobni i profesionalni rast, s nadom da će se jednako inspirativan susret održati i dogodine.