Tom prigodom školska knjižničarka dr. sc. Anita Tufekčić priredila je za njih kreativnu radionicu – izrada taktilnih slikovnica o prijateljstvu. Školske knjižnice su neiscrpna vrela znanja i informacija, zabave i druženja, koja idu ukorak s vremenom.
Učenici su bili podijeljeni u dvije skupine i izrađivali slikovnicu po poznatoj basni „Lav i miš“, koja govori o prijateljstvu lava i miša. Svi su zajedno surađivali i pomagali jedni drugima, upotrijebili sve materijale i napravili dvije taktilne slikovnice. Taktilna slikovnica u osnovi je namijenjena slijepoj i slabovidnoj djeci, ali izaziva veliki interes te otvara mnoga pitanja i kod videće djece. Taktilna slikovnica potiče razmišljanje, jača emocionalne i socijalne vještine te uživljavanje u iskustva drugih i može poslužiti i kao motivacija za razgovor o problemima s kojima se djeca susreću u svom svijetu. Prikladna je za razgovor o različitim emocionalnim stanjima, prijateljstvu i vlastitoj dobrobiti.
Neki od preporučenih materijala u izradi taktilne slike: rebrasti karton (ljepenka), pjenasta spužva, hammer papir, vuna, filc i druge tkanine, spužva, brusni papir, krep papir, kontur pasta (boja za stakla), gliteri, perlice, sve vrste ambalaža.
Praktične upute za izradu taktilne slikovnice:
- Pripremiti bilo koju basnu, u nastavku primjer.
- Pripremiti tekst i podijeliti ih na prizore (slike) 3-4 slike + naslovnica
- Izbrojati koliko puta se likovi pojavljuju na svakoj stranici
Pr./ Miš: 4 puta, Lav: 5 puta, Drvo s rupom: 2 puta, Šuma: 3 puta, Oblaci: 5 puta, Zemlja: 5 puta, Mreža: 1 put.
- Napraviti crtež obrisnom crtom na A4 papiru (likovi koji se pojavljuju u basni).
- Ako se na primjer miš pojavljuje 4 puta, napraviti 4 fotokopije miša. Lav se pojavljuje 5 puta, napraviti 5 fotokopija lava. Na svakoj stranici miš i lav trebaju izgledati isto (od istog materijala) i biti iste veličine pa će fotokopije iz kojih će djeca izrezati životinju poslužiti kao šablona po kojoj će izrezivati.
- Pripremiti deblje papire iz mape (stranice slikovnice) na koji će se lijepiti, škare i ljepilo, materijale različite teksture, trakicu ili špagu.
Svrha ove radionice je upoznati se s pojmom dječje slikovnice taktilnih ilustracija (taktilne slikovnice), koja je podjednako važna za slijepe i visoko slabovidne kao i za senzibilizaciju videće populacije u školama. Cilj taktilne slike u prvome redu je da svojim prikazom slijepome djetetu prenese poruku ili bit slike.