Učenicima Tamari Arnuš, Vanessi Babić, Luciji Gerkeš, Anamariji Knez, Mariju Koprivec i Noi Leskovar u pratnji školske knjižničarke Marijane Kune i učiteljice njemačkog jezika Anele Pejić predstavljeni su drugačiji načini i aktivnosti borbe protiv zagađenja plastikom. Sudjelovali su u planiranim aktivnostima koje su osmislili domaćini iz škole Liceului Teoretic 'Grigore Moisil' Tulcea.
Mobilnost u Rumunjskoj imala je za zadaću upoznati učenike s postojećim problemom plastike u okolišu koja je pod organiziranom zaštitom, u ovom slučaju to je Rezervat biosfere delte Dunava. Izlet brodom po Dunavu pokazao je učenicima zamjetnu količinu plastike koju ostavljaju kamperi uz rijeku i akcija čišćenja također je potaknula svijest naših učenika. Zaključno su se uzorci vode analizirali u školskim laboratorijima, a učenici su kroz izradu postera ispisivali slogane na raznim jezicima kako bi pokazali potrebu da svi narodi osvijeste potrebu za aktivnim djelovanjem za naše bolje sutra.
U Muzeju delte Dunava učenici su imali stručnog vodiča koji im je pokazao specifičnosti biljnog i životinjskog svijeta, a u Rezervatu biosfere delte Dunava mogli su vidjeti kratki dokumentarni film o klimi i okolišu. Nakon višesatne plovidbe Dunavom organizirana je kratka akcija čišćenja gradske obale.
Posljednjeg dana svi su iznijeli svoje dojmove i ideje koje će ponijeti u svoje škole i gradove. Svima je u cilju potaknuti druge na razmišljanje o ovoj važnoj temi koja se tiče svih nas. Nakon zaključnih misli i podijeljenih certifikata organizirana je oproštajna zabava za sve sudionike.
„Na nastavi geografije smo spominjali deltu Dunava, a sada sam i uživo mogla vidjeti kako izgleda. Živopisna delta velike europske rijeke pravi je raj za životinje i ekosustav koji svakako treba sačuvati. Bilo je zanimljivo čuti mišljenja učenika iz drugih europskih zemalja o problemu plastičnog zagađenja u zemljama iz kojih dolaze, kao i razgovarati o mogućim rješenjima za taj gorući problem. Uživala sam u društvu novih prijatelja i Tulcea će mi zauvijek ostati u lijepom sjećanju,“ istaknula je učenica osmog razreda Vanessa.
Baranjski učenici su dobili priliku isprobati različite rumunjske specijalitete, upoznati se s rumunjskim obrazovnim sustavom i naravno, zabaviti se, družiti, sklopiti trajna prijateljstva i proširiti svoje vidike.
Uz Osnovnu školu Popovac, sudjeluju još dvije škole iz Norveške te jedna iz Rumunjske i Turske. Dvogodišnji projekt traje do 31. kolovoza 2020. godine, a financiran je od strane Agencije za mobilnost i programe Europske unije.