Prvi je dan Festivala posvećen aktualnoj temi interpretacije kulturne baštine kao oblika očuvanja i približavanja baštine javnosti. Koncept koji je duže vrijeme prisutan u području muzeologije na Festivalu će se razmatrati i s gledišta mogućnosti objedinjavanja sadržaja i dionika područja GLAM, uz poticanje dijaloga o mogućnostima suradnje u promidžbi baštine, edukaciji te izradbi novih usluga i proizvoda. Ostala se izlaganja prvoga dana Festivala bave pitanjima analize i sagledavanja stanja u području digitalizacije i razvoja sustava digitalizacije, posljedicama najnovijih dokumenata u području autorskoga prava na baštinske ustanove te ostalim aktualnim temama.
Uz predstavljanje posterskih izlaganja, Festival se nastavlja blokom predavanja o provedenim projektima digitalizacije građe, među kojima su i ove godine zastupljeni suradnički projekti kao oblik digitalnoga objedinjavanja kulturne baštine.
Drugoga dana Festivala nastavlja se razmatranje teorijskih i praktičnih pitanja u području digitalizacije kulturne baštine te izradbe digitalnih kulturnih proizvoda. Kvalitetan rezultat digitalizacije bitan je uvjet za osiguravanje mogućnosti novih korištenja digitalnoga sadržaja, bilo da je riječ o kvalitetnome pretraživanju ili primjeni lingvističkih pomagala na korpusu digitalnoga teksta. Potvrdu da se zajednica okreće korištenju digitalizirane građe za izradbu novih proizvoda donose izlaganja u drugome bloku.
Ove se godine predstavlja čak šest novih virtualnih izložaba i dvije mobilne aplikacije. Uz predstavljanje primjera dobre prakse, Festival će omogućiti prostor za raspravu i razmjenu ideja povezanih s aktualnim zbivanjima u području digitalizacije.
Više pojedinosti o Devetome festivalu hrvatskih digitalizacijskih projekata potražite ovdje.