Ekonomska škola Požega godinama sudjeluje u projektima koje provodi udruga CESI (Centar za edukaciju, savjetovanje i istraživanje). CESI je organizacija civilnog društva koja već 25 godina radi na prevenciji rodno uvjetovanog nasilja među mladima i promociji i zaštiti ljudskih prava. U studenom 2023. godine Udruga je provela pilotiranje projekta bE-SAFE u Ekonomskoj školi Požega. Ove je godine škola pozvana na sudjelovanje u provedbi bE-SAFE edukacijskog programa u sklopu projekta „Podizanje svijesti o rodno uvjetovanom kibernetičkom nasilju nad djevojčicama i ženama te stvaranje sigurnijeg online okruženja – bE-SAFE“. Cilj je projekta podizanje svijesti i suzbijanje rodno uvjetovanog digitalnog nasilja na institucionalnoj i društvenoj razini. Ministarstvo znanosti, obrazovanja i mladih dalo je suglasnost za provođenje “bE-SAFE edukacijskog preventivnog programa” u srednjim školama na osnovu pozitivnog stručnog mišljenja Agencije za odgoj i obrazovanje.
Nositeljica projekta koji je odobrila Europska komisija je Pravobraniteljica za ravnopravnost spolova, a partneri na projektu su: IDIZ – Institut za društvena istraživanja u Zagrebu, CESI – Centar za edukaciju, savjetovanje i istraživanje, Domine – organizacija za promicanje ženskih prava, Komisija za građanstvo i ravnopravnost spolova iz Portugala, LEM Espana – organizacija za zaštitu ženskih prava iz Španjolske i PpDM – organizacija za zaštitu ženskih prava iz Portugala. Potporu projektu dali su Ministarstvo znanosti, obrazovanja i mladih i Ministarstvo unutarnjih poslova. Projekt se provodi u Hrvatskoj, Španjolskoj i Portugalu od 16. siječnja 2023. do 15. siječnja 2026. godine.
Od 5. do 7. prosinca 2024. u Termama Tuhelj održan je bE-SAFE seminar za nastavnice i nastavnike te stručne suradnice i suradnike. Svrha seminara je osposobljavanje nastavnica, stručnih suradnica i stručnog suradnika za provođenje bE-SAFE edukacijskog preventivnog programa u srednjim školama. Na seminaru je sudjelovala ukupno 21 nastavnica i stručna suradnica te jedan stručni suradnik iz 11 škola kontinentalne i Istočne Hrvatske. Predstavnice Ekonomske škole Požega bile su voditeljice projekta u školi, Magdalena Vojak, mag. oec. i mr. Martina Budimir, prof. Predviđena je implementacija programa na području cijele Hrvatske u 18 škola, a bit će obuhvaćeno oko 300 učenica i učenika i 180 nastavnica i nastavnika te stručnih suradnica i suradnika.
Voditeljice seminara bile su sociologinja, mr. sc. Nataša Bijelić te psihologinja Sanja Cesar iz udruge CESI. Program edukacije sastojao se od 8 radionica izravno vezanih uz module koji će se provoditi u školama:
- Radionica 1A: Rodni stereotipi i rodno uvjetovano nasilje
- Radionica 1B: Nasilje u digitalnom okruženju i društvene mreže
- Radionica 2A: Oblici digitalnog seksualnog nasilja
- Radionica 2B: Uloga promatrača i promatračica
- Radionica 3A: Mit o odgovornosti žrtve i kako joj pružiti pomoć
- Radionica 3B: Što poduzeti u situacijama digitalnog rodno uvjetovanog nasilja
- Radionica 4A: Kvalitetne i štetne mladenačke veze
- Radionica 4B: Kontrola i digitalno nasilje u mladenačkim vezama
Hana Hrpka i Maja Vukmanić Rajter iz Hrabrog telefona vodile su radionicu koja se sastojala iz tri dijela:
- Seksualno zlostavljanje djece i mladih na društvenim mrežama, platformama i online igrama
- Kako postupati u školama u slučaju digitalnog nasilja, uloga nastavnika/ca i ostalih djelatnika/ca škole
- Kako pomoći djeci i mladima da se nose s neprimjerenim sadržajem na Internetu, da se zaštite i sigurno koriste Internet
U drugom će se obrazovnom razdoblju provesti edukacijski program za učenice i učenike ukupnog trajanja 8 školskih sati podijeljenih u četiri modula, a svaki se modul sastoji od dvije 45-minutne radionice. Način rada na radionicama bit će interaktivan što daje mogućnost izražavanja vlastitog mišljenje, nuđenja rješenja i diskutiranja u grupi. Nakon edukacije, učenice i učenici će se, uz podršku i mentorstvo svojih nastavnica, aktivno uključiti u rad na prevenciji osmišljavanjem i provedbom mini kampanje ili neke druge aktivnosti kojom će podijeliti svoja znanja te doprinijeti većoj informiranosti vršnjakinja i vršnjaka i cijele škole o problematici i prevenciji rodno uvjetovanog digitalnog nasilja.