prodaja@stozacibrid.com hr@hardtechnique.com vjeko.kovacicek@coolintunit.com info@tehnikhard.net mail@coolintunit.com webmaster@stozacibrid.com admin@hardtechnique.com tehnikhard.net web.stozacibrid.com www.coolintunit.com

Ekonomska škola Požega pleše, svira i prezentira hrvatsku glazbu i plesove na Malti

Ekonomsku školu Požega predstavljali su učenici: Ivan Andrejić (3. d), Jelena Mišić (3. d), Antonela Krajina Bilić (3. c) i Luka Čuljak (3. h) te profesorice Mirna Dusper i koordinatorica projekta, Jelena Kovačević.

Peta mobilnost ERASMUS+ projekta DIGI-CUL održana je od 21. do 25. listopada 2024.g. na Malti, a domaćin je bila srednja strukovna škola ALP Paola.

Tema mobilnosti na Malti bila je ples i glazba. Svi sudionici, učenici iz Grčke, Turske, Latvije, Malte i Hrvatske pripremili su i prikazali tradicionalne plesove, nošnje, instrumente te tradicionalnu i modernu glazbu svojih zemalja. Svaka je zemlja svoj rad predstavila kroz različitu digitalnu aplikaciju kako bi oba cilja projekta bila ostvarena – interkulturalizam i digitalizacija, tj. da se razumijevanje i prihvaćanje različitih kultura istražuje, razvija i razumijeva kroz upotrebu digitalnih tehnologija.

Korištenjem digitalnih alata učenici su mogli otkriti kulturne razlike i sličnosti na inovativan način. Digitalizacija omogućava lakši pristup raznim informacijama, alatima za suradnju i interakciji s ljudima iz drugih kultura, što vodi dubljem razumijevanju i prihvaćanju različitih perspektiva. Alati koji su predstavljeni na ovoj mobilnosti su: Emaze, Plotagon, ZohoShow, ThingLink, CapCut, PowerPoint, a svi su učenički radovi objedinjeni na platformi Wakelet.

Također, tijekom tjedna mobilnosti, učenici su sudjelovali u radionicama koje su za njih pripremili i proveli predstavnici ankarskog Sveučilišta i Udruge suvremene drame iz Ankare u Turskoj te su surađivali u međunarodnim skupinama plešući nacionalne plesove zemalja sudionica projekta.

Domaćini su pripremili cijeli tjedan ispunjen glazbom, plesom, radionicama i kulturnim posjetima te su učenici imali priliku svirati, plesati i pjevati uz malteške instrumente, plesove i pjesme.

Sudionici su posjetili Vallettu, glavni grad Malte, koji je prava riznica povijesti i kulture na otvorenom. Na njenoj se površini, manjoj od 1km², nalazi čak 320 spomenika, što ju čini gradom s najvećom koncentracijom spomenika na svijetu, zbog čega je i upisana na UNESCO-ov popis svjetske baštine. U Valletti smo posjetili Kazalište Manoel, jedno od tri najstarija kazališta u Europi te Konkatedralu sv. Ivana, koja se smatra jednom od najvažnijih atrakcija u Valletti. Konkatedrala se sastoji od devet kapela, bogato ukrašenih umjetničkim djelima, impresivnim baroknim freskama, mramornim podovima, kipovima, izrezbarenim kamenim zidovima te zasvođenim stropovima koji oduzimaju dah. Ovdje smo imali priliku vidjeti i dvije slavne slike Michelangela Merisija da Caravaggia, talijanskog baroknog slikara, “Odrubljivanje glave svetog Ivana Krstitelja” i “Sveti Jeronim”. Oba se djela zbog svoje rijetkosti, jedinstvenog stila i značaja za baroknu umjetnost smatraju  među najvrjednijima u povijesti umjetnosti, a njihova umjetnička i povijesna vrijednost je neprocjenjiva.

Učenici i nastavnici posjetili  su Mdinu, srednjovjekovni glavni grad Malte, poznatu kao “Tihi grad”, koja danas broji oko 250 stanovnika. Grad je poznat po uskim ulicama, kamenim zgradama i povijesnim zidinama. Mdina je, baš kao i naš Dubrovnik, poznata kao lokacija na kojoj se snimala poznata serija Igre prijestolja te privlači obožavatelje serije, ali i brojne ljubitelje povijesti i umjetnosti.

Trajektom su stigli na otok Gozo, drugi po veličini otok u arhipelagu Malte, poznat po svojoj prirodnoj ljepoti, bogatoj povijesti i slikovitim pejzažima. U Victoriji, glavnom gradu otoka, kušali smo pastizzi, popularnu tradicionalnu maltešku deliciju od hrskavog lisnatog tijesta punjenog namazom od sira ricotta ili graška.

Na Citadeli, srednjovjekovnoj utvrdi s koje se pruža prekrasan pogled na cijeli otok, plesali su i svirali tradicionalne malteške instrumente te sudjelovali u radionici koju im je pripremila malteška folklorna skupina Ta’ Verna.

Na otoku se nalazi i svetište Ta’ Pinu, mjesto poznato po brojnim čudesima i iscjeljenjima koja su se ovdje dogodila, što privlači mnoge hodočasnike i turiste.

Posjetili su i maltešku atrakciju, Popajevo selo, tematski park, izgrađen kao filmski set za snimanje filma Popeye iz 1980. godine, u kojem je glavnu ulogu igrao Robin Williams. Selo se sastoji od raznobojnih drvenih kuća koje su izgrađene u stilu karikatura, a smješteno je u prekrasnom prirodnom okruženju s pogledom na more i obližnje stjenovite obale.

Učenici su u slikovitom ribarskom selu Marsaxlokk snimali video intervjue i stvarali videozapise o svojim dojmovima s mobilnosti i tjedna provedenoga na Malti.

Ovom mobilnošću završen je dvogodišnji projekt koji je okupio pet škola, jedno sveučilište i jednu udrugu. Kulturna razmjena još je jednom potvrdila snagu suradnje i zajedničkog rada. Učenici su imali priliku ne samo predstaviti svoje kulture, već i učiti jedni od drugih, istražujući teme poput glazbe, muzeja, hrane, sportova i igara, te kulture u cjelini.

Osim toga, učenici su usvojili nova znanja o digitalnim alatima koja su im pomogla u prezentaciji njihovih radova i razmjeni informacija. Korištenjem tih alata, stekli su vještine koje će im biti korisne u budućnosti, omogućujući im da postanu aktivni sudionici digitalnog društva.

Ciljevi zacrtani na početku projekta uspješno su ostvareni, a rezultati su vidljivi ne samo u digitalnim zbirkama već i u novim prijateljstvima i iskustvima koja će trajati cijeli život. Ova mobilnost bila je još jedna potvrda koliko je važno povezivanje kroz kulturu i znanje, otvarajući vrata razumijevanju i prihvaćanju različitosti.