Elektrotehnička škola u projektu je sudjelovala kao prijavitelj, a Vitalis GmbH iz Schkeuditza (Njemačka) kao partner domaćin.
Prije putovanja u Njemačku učenici su prošli jezičnu i kulturološku pripremu koja je trajala pet tjedana.
Glavnu su aktivnost projekta učenici realizirali tijekom ožujka, a to je bila stručna praksa u Njemačkoj u trajanju od 14 dana. Ovisno o zanimanju učenici su uz vodstvo mentora projektirali, montirali i testirali električne instalacije, lemili elektroničke komponente i povezivali ih u sklopove, instalirali i testirali operacijske sustave i aplikacijski softver, projektirali, slagali i testirali računalne mreže i radili s 3D printerima.
Posjetili smo gradove Leipzig, Berlin i Dresden i puno naučili o kulturi i povijesti njemačke savezne pokrajine Saske. Vidjeli smo kako su se gradovi porušeni tijekom drugog svjetskog rata obnovili, a naročito je bilo dojmljivo vidjeti kako su se dijelovi bivše Istočne Njemačke izgradili nakon ujedinjenja sa Zapadnom Njemačkom koje se ostvarilo 1989. godine.
Bili smo u tvornici BMW-a u Leipzigu u kojoj su nam domaćini pokazali proizvodne procese u pogonima sklapanja podvozja, bojanja i zaštite materija, montaže pojedinih modula na proizvodnoj traci i završnog ispitivanja sklopljenog automobila.
Dio slobodnog vremena proveli smo u ugodnom društvu domaćina, ali i učenika i nastavnika iz Irske, Poljske, Rumunjske, Slovenije i Španjolske. Svi smo došli u isti centar odraditi svoju stručnu praksu.
Povećali smo svoja znanja u struci te jezično i osobno napredovali.
Sudionici mobilnosti dobili su odgovarajuću dokumentaciju (certifikate i Europass Mobility), stekli smo puno novih iskustava, dogodile su se neke ljubavne iskrice, pojavila su se nova prijateljstva. Čitavu grupu ocijenio bih ocjenom odličan, a to mišljenje dijeli i predstavnik partnera domaćina Martin Kozlovsky koji je rekao kako smo jedna od najvećih i najboljih grupa koje su gostovale u Vitalisu.
Nastavnici u Njemačkoj potvrdili su poznate činjenice kako za modernizaciju elektrotehničkih zanimanja u kurikulum treba ugraditi nove tehnologije, educirati nastavnike, nabaviti i koristiti opremu koja prati moderne tehnologije. Dobili smo potvrdu kako obrazovni sustav u Republici Hrvatskoj učenicima nudi kvalitetno obrazovanje i kako učenici Elektrotehničke škole redovnim sustavom obrazovanja i odabirom izbornih i fakultativnih predmeta imaju prigode raditi s najnovijim tehnologijama.
Više informacija i fotografija o projektu dostupno je na poveznici: http://ss-elektrotehnicka-zg.skole.hr/?news_id=642#mod_news.