Cilj prve razmjene bio je informirati učitelje, članove Erasmus+ timova kako da pokrenu školske digitalne listove. Upravo školski digitalni listovi trebali bi biti glavni rezultat Erasmus+ projekta „Mali novinari danas – odgovorni građani sutra“. Prisutni učitelji, po četiri predstavnika iz svake partnerske škole, zato su zajedno učili odlike novinarskog stila, ali su i diskutirali o drugim preduvjetima za kvalitetan školski digitalni list.
Jedan od preduvjeta je da mali novinari u svojim tekstovima moraju poštivati pravo na privatnost i druga dječja i građanska prava. O zaštiti dječjih prava u medijima, govorila je Maja Flego, savjetnica u Uredu pravobraniteljice za djecu. S odlikama novinarskog stila Erasmus+ timove upoznali su Tena Perišin, profesorica sa Studija novinarstva Fakulteta političkih znanosti i novinar i predavač Igor Weidlich. O važnosti medijske pismenosti govorila je Ana Dokler, urednica portala Medijska pismenost, a Marko Matijević, urednik portala Srednja.hr predstavio je svoj portal. Matijević je sudionike razmjene upoznao i s nekim pravilima koja mogu pomoći povećati čitanost digitalnih školskih listova.
Kako su se partneri osim digitalnih listova tijekom projekta obavezali pripremiti i radionice medijske pismenosti, na razmjeni je održana i radionica na temu kako pripremiti kvalitetnu radionicu. Tu je radionicu održao Domagoj Morić, iskusni voditelj radionica za područja medijske pismenosti i građanskog odgoja.
Partneri su na prvoj razmjeni imali i različite kulturne aktivnosti kako bi bolje upoznali našu kulturu. Jedna od njih bila je posjet Memorijalnom stanu Marije Jurić Zagorke, slavne književnice i prve političke novinarke u Hrvatskoj. Predavanje i kratki kviz o Zagorki pripremila je Ana Zbiljski, djelatnica Centra za ženske studije.