Kroz provođenje zajedničkih aktivnosti s drugim učenicima iz različitih škola, iz različitih krajeva RH i drugih država učenici će naučiti poštivati različitosti kulturnih običaja. Voljeti svoj zavičaj, znači voljeti ljude, prirodu, povijest i budućnost ne samo svoj rodnog mjesta, sela, grada, već i šire primarni je cilj projekt. Projektom se žele razvijati sljedeće kompetencije: komunikacija na materinskome jeziku, komunikacija na stranim jezicima, digitalna kompetencija, učiti kako učiti, socijalna i građanska kompetencija, inicijativnost i poduzetnost, kulturna svijest i izražavanje.
Učenici će kroz razna područja upoznati pusne običaje svoga kraja kao i običaje drugih škola uključenih u projekt. Svrha projekta je poticati kod učenika ljubav prema njegovanju tradicije i kulture svoga kraja, kao i krajeva drugih naroda.
Neke bitne zadaće:
- upoznavanje kulturne i povijesne vrijednosti kraja u kojem dijete/ djeca žive
- očuvanje tradicije
- poticati interes i radoznalost prema prošlosti
- povezivati prošlost, sadašnjost i budućnost
- iskustvenim učenjem doživljavati baštinu, tradiciju, i dr.
- poticati istraživački duh djeteta
Aktivnosti tijekom projekta:
1. Predstavljanje projektnih partnera
2. Pusni običaji naših krajeva (Pusni pundejak, obilazak mjesta, pusne igre)
3. Pusna kuharica
4. Izrada pusne lutke- Pust/ izrada maske, bačuke, mašakaranih rekvizita
5. Zvončari, zvončarsko kolo
6. Pusne pjesme/tanci
7. Karnevalske skupine, koreografija karnevalskih skupina
8. Dječja povorka
9. Međunarodni karnevali
10. Paljenje pusta
11. Evaluacija projekta
Aktivnosti projekta će se odvijati kroz individualne i grupne radove. Komunikacija između projektnih partnera provodit će se putem zajedničkih interaktivnih, digitalnih kolekcija, videokonferencije i TwinSpace samog projekta. Pozivaju zainteresirane da se pridružite projektu i prikažu pusne običaje kraja, mjesta i zavičaja.