prodaja@stozacibrid.com hr@hardtechnique.com vjeko.kovacicek@coolintunit.com info@tehnikhard.net mail@coolintunit.com webmaster@stozacibrid.com admin@hardtechnique.com tehnikhard.net web.stozacibrid.com www.coolintunit.com

eTwinning seminar u Helsinkiju

eTwinning seminar “Engage, inspire, empower: Citizenship education through eTwinning” održao se u Helsinkiju, Finska od 20. do 22. ožujka 2025. godine. Svrha ovog seminara bila je eTwinning nastavnicima pružiti znanje, strategije i resurse potrebne za učinkovito uključivanje građanskog obrazovanja u njihovu nastavnu praksu.

Na seminaru je sudjelovalo oko 60 sudionika iz cijele Europe. Iz Hrvatske je sudjelovalo četiri nastavnika: Anita Šimac (Osnovna škola Petra Preradovića, Zadar), Antonija Kojundžić (Osnovna škola Ivana Filipovića, Osijek), Branko Rumenović (Gimnazija i strukovna škola Bernardina Frankopana, Ogulin) i Marina Mirković (Tehnička škola, Požega) u organizaciji Agencije za mobilnost i programe Europske unije.

Građansko obrazovanje promiče društvo koje karakterizira pluralizam, nediskriminacija, tolerancija, pravda, solidarnost i ravnopravnost spolova. Kako bi se postigli ovi ciljevi, građansko obrazovanje usmjereno je na pripremu učenika da postanu aktivni, informirani i odgovorni građani. To uključuje stjecanje potrebnih kompetencija za doprinos razvoju i dobrobiti društva.

Nastavnici su ključni čimbenici u ovom procesu. Potrebna im je snažna obuka i podrška za učinkovito odgajanje nove generacije demokratskih građana. Međukulturalna suradnja može potaknuti međusobno razumijevanje, poštovanje i aktivno sudjelovanje u demokratskim procesima. eTwinning podiže svijest o kulturnoj raznolikosti i zajedničkoj europskoj baštini, ali također priprema učitelje i učenike vještinama za odgovorno, uključivo globalno građanstvo.

Priznajući ključnu ulogu koju škole imaju u oblikovanju mladih umova i njegovanju

demokratskih vrijednosti, ova radionica ima za cilj pružiti nastavnicima znanje, strategije i resurse potrebne za učinkovito uključivanje građanskog obrazovanja u njihovu nastavnu praksu. Osnaživanjem nastavnika da promiču samosvijest, građanski angažman i inkluzivnost, nastojimo njegovati generaciju odgovornih i aktivnih građana koji će pridonijeti svjetlijoj budućnosti za sve.

Ciljevi ove radionice bili su:

  • jačanje znanja nastavnika o demokratskim načelima, građanskim procesima i važnosti građanskog obrazovanja u poticanju društvene kohezije i inkluzivnosti
  • opremanje nastavnika inovativnim alatima, tehnikama i resursima za učinkovitu integraciju građanskog obrazovanja u njihove nastavne planove i programe i praksu u učionici
  • osnaživanje nastavnika za stvaranje inkluzivnih učionica koje poštuju različitost, promiču jednakost i potiču aktivno sudjelovanje učenika u građanskom životu
  • izgradnju povjerenja nastavnika i vodstva u pružanju građanskog obrazovanja, uz podršku planiranja lekcija, najboljih praksi i praktičnih aktivnosti
  • olakšavanje razmjene ideja, iskustava i resursa, njegovanje zajednice edukatora posvećenih njegovanju aktivnih i odgovornih građana.

Sudionici seminara sudjelovali su u radionicama:

  • oblikovanje sutrašnjice: uloga održivog razvoja u poticanju uključivog globalnog građanstva
  • ozelenjavanje eTwinninga
  • učinimo buduće obrazovanje inkluzivnijim i dostupnijim
  • osnaživanje škola za aktivno građanstvo
  • svladavanje izazova: ključna razmatranja za osnaživanje nastavnika u njihovoj ulozi građanskog obrazovanja
  • svakodnevne prakse obrazovanja za demokraciju u učionicama

Profesorica Mirković na seminaru je ostvarila suradnju s kolegama iz Norveške, Švedske, Italije, Danske, Njemačke, Bugarske, Rumunjske i Hrvatske za razvoj eTwinning i Erasmus projekata kao i aktivnosti u radu Ekoškole.

Svi sudionici su se povezivali u osmišljavanju novih eTwinning projekata. Grupa u kojoj je profesorica Mirković sudjelovala razvijala je projektni prijedlog “C.A.R.E. – Civic Action for Resilient Engagement” kojim se nastoji razviti podršku zajednice kroz angažman učenika kroz praktične aktivnosti polazeći od stvarnih potreba ljudi. Projektom se očekuje povećanje građanske uključenosti kroz građanski angažman i obrazovanje stjecanjem svijesti o potrebama lokalne zajednice, pozitivnost mentalnog zdravlja među učenicima. Projekt će omogućiti rad u izvannastavnim aktivnostima u školi te biti temelj za Erasmus umrežavanje škola.

Jedna od glavnih atrakcija Helsinkija je veličanstvena katedrala sv. Nikole. Grandiozni snježnobijeli hram uzdiže se na središnjem Senatskom trgu u čijem se središtu nalazi spomenik caru Aleksandru II. Alegorijske skulpture smještene su oko postolja, simbolizirajući zakon, mir, svjetlost i rad. Jedna od najvećih pravoslavnih crkava u sjevernoj Europi je Katedrala Uznesenja. Glavni željeznički kolodvor u neogotičkom stilu privlači pažnju svakog turista. Monumentalna arhitektonska cjelina glavno je prometno središte grada i prepoznatljiv spomenik glavnom gradu Finske.

Na jednom od živahnih trgova središnje četvrti Kamppi, pokraj trgovačkih i poslovnih zgrada, uzdiže se neobična drvena građevina bez prozora. Arhitektonska građevina koja izgleda kao zdjela naziva se kapela tišine. Muzej Amos Rex najvećim je dijelom skriven pod zemljom i na prvi pogled možete vidjeti samo niz dizajnerskih kupola koje vire iz zemlje. Jedna od najvećih atrakcija je 3D interaktivni ekosustav svih vrsta biljaka i životinja koje se kreću po prostoru. Helsinki, epicentar modernog skandinavskog dizajna, uz Muzej dizajna ima niz galerija posvećenih finskim dizajnerima i njihovom radu.

Sudjelovanje na seminaru financirano je u okviru eTwinning programskih aktivnosti koje su dio programa Erasmus+ u organizaciji Agencije za mobilnost i programe EU.