U Poljskoj su se članovi projektnih timova susreli kako bi potpisali povelju s osobinama koje trebaju imati budući uzori mladih, a koje smo dobili kao rezultat niza aktivnosti provedenih u okviru dvogodišnjeg projekta. Talent, upornost, stručnost, originalnost, marljivost, poštenje i velikodušnost, motivacija, pozitivnost i biti bez predrasuda te preuzimati odgovornost za ono što govoriš i činiš glavne su osobine koje ćemo tražiti od naših uzora – potpisali su učenici Valentina Horvat i Filip Turk u ime učenika Srednje škole Bedekovčina, zajedno s predstavnicima učenika iz Rumunjske, Portugala, Španjolske, Italije, Mađarske, Turske i Poljske u poljskom Glogowu Malopolskom, 3. veljače 2014. godine.
Radni dio šestodnevnog druženja učenici su proveli u pronalaženju novih 18 međunarodnih uzora koji zadovoljavaju dane kriterije. Nakon susreta u Poljskoj projektni će timovi u svojim školama zajednički pronaći nova tri nacionalna uzora za koje će se na idućem susretu u Hrvatskoj napraviti plakati, a ujedno i prezentirati novi lokalni uzori svake škole. Oni će se moći pronaći u zajedničkoj knjizi uzora koja će proizići iz projekta, a dizajnirat će ju i tiskati projektni tim iz Istanbula.
Učenici i nastavnici iz Bedekovčine upoznali su se sa školom domaćinom, sudjelovali u seciranju ribe na satu biologije i izvođenju pokusa na satu kemije te naučili i poneku rečenicu na poljskom jeziku. Primio ih je i gradonačelnik Glogowa Malopolskog kojemu je uručen i simbolični hrvatski suvenir, kao i vodiči po Hrvatskoj na poljskom jeziku.
Slobodno vrijeme proveli su u razgledavanju simpatičnog mjesta Glogow Malopolski, Rsezowa – glavnog grada Potkarpatja te jednodnevnom izletu u Krakow koji je sveoborio s nogu svojim arhitektronski raznolikim građevinama, velebnim srednjovjekovnim trgom Rynek Glownyi, znamenitim oltarom Veita Stossa u crkvi Sv. Marije poznatim diljem svijeta.
Posjetili smo i crkvu Sv. Florijana u kojoj je Karol Wojtila (papa Ivan Pavao II.) nekoliko godina vršio službu kapelana. Povijesna gradska jezgra uvrštena je od 1978. u UNESCO-v popis mjesta svjetske baštine u Europi kao prvo mjesto uopće u svijetu koje je uvršteno na tu listu.
Isti dan posjetili su i Auschwitz, s dubokim poštovanjem prema žrtvama nacističkog terora obišli koncentracijski logor. Bio je to obilazak u šutnji, punoj pitanja, o tome kako se tako nešto uopće moglo dogoditi, na koja nisu nalazili odgovor.
Učenici su se međusobno družili, razmjenjivali informacije o svojoj domovini, o načinu života i zabave tinejdžera u njihovim zemljama i usavršavali znanje engleskog. Proveli su nezaboravne trenutke na gradskom klizalištu, noćnoj vožnji konjskom zapregom i završnoj gala večeri nakon koje su se oprostili u suzama.
Susret se odvijao od 2. – 7- veljače 2014., a projektni tim hrvatske ekipe ovoga puta predstavljali su učenici Valentina Horvat i Filip Turk u pratnji prof. Lovorke Lučić i koordinatorice projekta Daniele Usmiani.
Sljedeći susret projektnih timova planira se 30. ožujka 2014. godine u Hrvatskoj.