Malo bi se tko od nadređenih složio s time da na radnom mjestu treba slušati glazbu. Ipak, što kažu stručnjaci na to? Više je studija već provedeno na tu temu.
Simone Ritter s nizozemskog sveučilišta Radboud i Sam Ferguson s australskog Tehničkog sveučilišta proveli su istraživanje koje je pokazalo kako glazba potiče kreativno razmišljanje što znači da poslovi koji zahtijevaju takvu vještinu imaju koristi od glazbe.
Istraživanje koje je bilo provedeno na Sveučilištu Miami, pokazalo je slične rezultate. Naime, osobe koje slušaju glazbu daju bolja rješenja i imaju zanimljivije ideje. Slušanje glazbe, također pomaže u otklanjanju stresa na poslu pa stručnjaci preporučuju glazbu prije posla i u pauzama ako je zabranjena tijekom radnog vremena.
Studija Sveučilišta Windsor u Kanadi pokazala je kako glazba pomaže boljem završavanju zadataka. Ono što je bilo bitno da su znanstvenici u konkretnoj studiji dopustili zaposlenicima da sami odabiru glazbu za slušanje.
Znanstvenici Sveučilišta Cornell objavili su studiju u kojoj su otkrili kako je odabir glazbe ipak važan. Slušanje je vesele glazbe u radnom okruženju povećalo suradnju između članova tima i donošenje odluka u grupama.
“Naši rezultati pokazuju nešto zanimljivo. Vjerojatnije je da će se ljudi sinkronizirati jedni s drugima ako slušaju glazbu koja ima stalan ritam”, objasnio je Kevin Kniffin s Cronella.
Tko ima povlasticu da može slušati glazbu na poslu, trebao bi birati onu glazbu koja ne ometa u radu.
Vijest je prenesena s mrežnih stranica https://geek.hr/znanost/.