Na radionici je sudjelovalo 98 sudionika iz cijele Europe koji su aktivni članovi eTwinninga na Europskoj platformi za školsko obrazovanje. Iz Hrvatske su sudjelovala četiri profesora: Marina Mirković (Tehnička škola, Požega), Branko Rumenović (Gimnazija i strukovna škola Bernardina Frankopana, Ogulin), Anita Šimac (Osnovna škola Petra Preradovića, Zadar) i Antonija Kojundžić (Osnovna škola Ivana Filipovića, Osijek) u organizaciji Agencije za mobilnost i programe Europske unije.
Cilj radionice bio je učinkovito integriranje građanskog odgoja u nastavu, a hrvatski učitelji su vrijedno kroz praktične radionice, predavanja i umrežavanja, istraživali strategije kako građanski odgoj učiniti dijelom školskog kurikuluma.
Događaj je započeo inspirativnim uvodnim govorom Darije Arlavi pod naslovom “Jačanje građanskog obrazovanja za inkluzivnije i angažiranije društvo”. Govorila je o tome kako građanski odgoj može potaknuti učenike na sudjelovanje u demokraciji i pomoći u izgradnji aktivne lokalnih zajednica.
Drugi dan naši učitelji bili su uključeni u brojne radionice kojima je za cilj bio:
- osnaživanje škola za aktivno građanstvo
- razumijevanje veze između održivog razvoja i uključivog globalnog građanstva
- razvijanje vještina za buduće inkluzivnije obrazovanje
- istraživanje načina poučavanja demokracije
- potaknuti integraciju ekološkog građanstva u eTwinning projekte
Učitelji su na radionicama uspostavili kontakte za buduće eTwinning projekte, napravili plan budućih projekata i osmislili nove projekte koji se temelje na promicanju građanskog obrazovanja.
Posljednjeg dana sudionici su podijelili projektne ideje koje su zajednički razvili za promicanje građanskog obrazovanja u svojim školama. Tu su predstavljene sjajne ideje poput:
- “Building bridges beyond barriers”
- “Instagreen: Influencers of tomorrow”
- “The TruthFeed”
- “C.A.R.E (civic action for resilient engagement)”.
Ovaj trodnevni eTwinning događaj u Helsinkiju pružio je našim učiteljima bogato iskustvo, osnažio ih da po povratku u svoje učionice učine svoje učenike aktivnim angažiranim građanima. Učitelji su ti koji će ih potaknuti da pokrenu pozitivne promjene i doprinose boljoj budućnosti za dobrobit svih nas.