prodaja@stozacibrid.com hr@hardtechnique.com vjeko.kovacicek@coolintunit.com info@tehnikhard.net mail@coolintunit.com webmaster@stozacibrid.com admin@hardtechnique.com tehnikhard.net web.stozacibrid.com www.coolintunit.com

Hrvatska gorska služba spašavanja

Gotovo svakodnevno možemo čuti i pročitati o herojskim djelima članova Hrvatske gorske službe spašavanja, koja na području cijele Hrvatske spašava osobe koje se nađu u opasnim situacijama. Tko su zapravo oni, kako djeluju i kako su naučili sve što znaju?

Hrvatska gorska služba spašavanja (HGSS) dobrovoljna je i neprofitna humanitarna služba javnog karaktera. Specijalizirana je za spašavanje u planinama, stijenama, speleološkim objektima, i drugim nepristupačnim mjestima kada pri spašavanju treba primijeniti posebno stručno znanje i upotrijebiti opremu za spašavanje u planinama.

Gorska služba spašavanja u Hrvatskoj brine o sigurnosti građana i gostiju još od 1950. godine i to 24 sata dnevno, 365 dana u godini. Osnovana je 1950. godine kao interna služba Hrvatskog planinarskog saveza, a danas je to služba javnog karaktera koja pomaže svim građanima.

Zadaća

Gorska služba spašavanja specijalizirana je za spašavanje s nepristupačnih terena i po teškim vremenskim prilikama, odnosno za sve situacije kod kojih treba primijeniti posebno stručno znanje i opremu za spašavanje.

To uključuje nesreće u planinskim područjima, stijenama, speleološkim objektima, strmim i teško prohodnim terenima, te nesreće koje se dogode u posebno teškim vremenskim prilikama (snijeg, hladnoća, led, magla i sl.).

Područja rada Gorske služba spašavanja često su i urbane sredine te druga neplaninska područja. To su akcije na visokim objektima, tunelima i cijevima, u prometnim nesrećama i na moru, te kod niza ekstremnih sportova (parajedrenje, brdski biciklizam, rafting i sl.).

Osim spašavanja i pružanja prve pomoći unesrećenima na nepristupačnim područjima, važna aktivnost Gorske službe spašavanja je edukacija i prevencija, dakle sprečavanje i izbjegavanje nesreća na nepristupačnim terenima, posebice planinarskih nesreća.

Tko su gorski spašavatelji

Službu čine trenutno najspremniji hrvatski alpinisti, speleolozi te visokogorski planinari i skijaši, koji su posebnom obukom osposobljeni za pružanje prve medicinske pomoći i osposobljeni za sve tehnike gorskog spašavanja, uključujući i spašavanja uz pomoć helikoptera te za potrage na nepristupačnim terenima i uz pomoć potražnih pasa. Služba ima oko 500 članova, od čega 25 liječnika i 12 instruktora.

Način djelovanja i suradnja

Gorska služba spašavanje neprofitna je organizacija. Djelovanje Službe i njenih članova je dobrovoljno i oni za obavljene akcije spašavanja ne dobivaju naknadu (plaću). GSS tijesno surađuje s drugim službama koji u svom djelokrugu imaju spašavanje ljudi, kao što su: Hitna pomoć, Hrvatska vojska i policija, vatrogasci i dr.

Gorska služba spašavanja i njeni članovi ne naplaćuju spašavanje. Spašavanje je za sve spašene besplatno.

Akcije spašavanja

Služba posjeduje 60-godišnje iskustvo i rezultate (više 5000 akcija spašavanja, koje su sve izvedene uspješno, bez pogreške i sigurno). U svim tim akcijama spašavanja uvijek je umanjen nepovoljan učinak nesreće i ozljede, smanjena invalidnosti i ubrzan oporavak ozlijeđenima, a u mnogo navrata, često i u dramatskim okolnostima, izravno je spašen ljudski život. To saznanje najveća je naknada za sav trud gorskih spašavatelja.

Kako postati član Hrvatske gorske službe spašavanja

Osnovni kriterij za primanje u članstvo HGSS je da kandidat mora biti registrirani član nekog od planinarskih društava i klubova u Hrvatskom planinarskom savezu (HPS), a svojom aktivnošću, iskustvom, postignutim rezultatima i perspektivnošću treba se izrazito isticati u nekoj od planinarskih specijalnosti u HPS-u: prvenstveno u alpinizmu i ostalim penjačkim disciplinama, speleologiji ili planinarskom skijanju.

Očekuje se da ima završenu specijalističku školu tih djelatnosti, pripadajuće tečajeve, kao i stručno zvanje u HPS-u (alpinist, speleolog, planinarski skijaš). Osim tog osnovnog kriterija, kandidat mora biti punoljetan, ali ne i stariji od 30 godina, fizički i mentalno zdrav, te se dragovoljno opredijeliti da će sve svoje vrijeme besplatno posvetiti spašavanju ljudskih života.

Više o Hrvatskog gorskoj službi spašavanja moguće je pročitati na mrežnim stranicama Hrvatske gorske službe spašavanja.

Fotografije i informacije preuzeti s internetske stranice HGSS-a