Dabar (Bebras) je osmišljen kako bi se svoj djeci omogućilo jednostavno sudjelovanje u online natjecanjima koje se sastoji od niza izazovnih zadataka osmišljenih od strane stručnjaka iz pedesetak zemalja.
Natjecanje je osnovano još 2004. godine u Litvi sa 779 učenika, a godine 2016. uključivalo je 50 zemalja te više od 1 600 000 sudionika. Organizatori natjecanja Dabar za Hrvatsku su udruga “Suradnici u učenju”, Hrvatski savez informatičara i Visoko učilište Algebra uz podršku CARNeta. Tijekom 2016. u projektu “Dabar” u Hrvatskoj sudjelovalo je više od 5000 učenika iz 209 osnovnih i srednjih škola.
Potiče računalno razmišljanje od 1. razreda
Inicijativom Dabar potiče se razvoj računalnog razmišljanja od prvog razreda osnovne škole rješavanjem primjerenih problemskih i logičkih zadataka, stvaranje strategija za analiziranje i rješavanje problema te programiranje čime se postupno uvodi učenike u svijet digitalne tehnologije.
Impresivne brojke već u prvoj godini
Da je Dabar više od natjecanja, pokazao je broj prijavljenih škola i učenika, za prvo natjecanje u studenom 2016. godine. Sudjelovalo je čak 209 škola i 5927 sudionika, čime je Hrvatska postala jedna od najuspješnijih zemalja u prvoj godini natjecanja (uz SAD, Rusiju i Njemačku).
U Hrvatskoj su se učenici natjecali u pet kategorija: MikroDabar za učenike 1. i 2. razreda osnovnih škola, MiliDabar za učenike 3. i 4. razreda osnovnih škola, KiloDabar za učenike 5. i 6 razreda osnovnih škola, MegaDabar za učenike 7. i 8. razreda i GigaDabar za učenike svih razreda srednje škole. Neovisno o kategoriji, učenici su morali riješiti 15 izazovnih zadataka uz vremensko ograničenje od 45 minuta. Objavljena je i Zbirka sa 65 zadataka koji su korišteni na hrvatskom natjecanju 2016. godine.
Sudjelovanje je za sve učenike, učitelje i škole u potpunosti besplatno, a pripremati se mogu u online okruženju CARNetovog Loomena.
U 2017. godini hrvatski tim Dabra pripremio je i prve zadatke za ovo međunarodno natjecanje te je svih sedam zadataka prošlo selekciju i koristit će se za ovogodišnje natjecanje u studenom.
Jedan je od hrvatskih zadataka uvršten i među dvadeset najboljih zadataka.
Vijest je prenesena s mrežnih stranica dnevnik.hr.