prodaja@stozacibrid.com hr@hardtechnique.com vjeko.kovacicek@coolintunit.com info@tehnikhard.net mail@coolintunit.com webmaster@stozacibrid.com admin@hardtechnique.com tehnikhard.net web.stozacibrid.com www.coolintunit.com

Hubble pronašao više crnih rupa u ranom svemiru

Uz pomoć NASA-inog svemirskog teleskopa Hubble međunarodni tim istraživača predvođen znanstvenicima s Odsjeka za astronomiju Sveučilišta u Stockholmu pronašao je više crnih rupa u ranom svemiru nego što je ranije objavljeno.

Novi rezultat može pomoći znanstvenicima da razumiju kako su nastale supermasivne crne rupe.

Znanstvenici nemaju potpunu sliku o tome kako su nastale prve crne rupe nedugo nakon Velikog praska. Poznato je da supermasivne crne rupe, koje mogu težiti više od milijardu sunaca, postoje u središtu nekoliko galaktika manje od milijardu godina nakon Velikog praska.

Čini se da su mnogi od ovih objekata masivniji nego što smo prvobitno mislili da bi mogli biti u tako ranim vremenima – ili su bili vrlo masivni ili su rasli iznimno brzo, rekla je Alice Young, doktorandica sa Sveučilišta u Stockholmu i koautorica studije objavljene u The Astrophysical Journal Letters.
Crne rupe igraju ključnu ulogu u životnom ciklusu svih galaktika, ali postoje značajne nesigurnosti u našem razumijevanju načina na koji se galaktike razvijaju. Kako bi dobili cjelovitu sliku veze između galaktike i evolucije crne rupe, istraživači su koristili Hubble kako bi ispitali koliko je crnih rupa postojalo među populacijom slabih galaktika kada je svemir bio tek nekoliko postotaka svoje trenutne starosti

Hubble je ponovno fotografirao početna opažanja područja istraživanja nakon nekoliko godina. To je timu omogućilo mjerenje varijacija u svjetlini galaktika. Ove varijacije su izdajnički znak crnih rupa. Tim je identificirao više crnih rupa nego što je dosad pronađeno drugim metodama.

Novi rezultati promatranja sugeriraju da su neke crne rupe vjerojatno nastale kolapsom masivnih, netaknutih zvijezda tijekom prve milijarde godina kozmičkog vremena. Ove zvijezde mogu postojati samo u vrlo ranom svemiru jer su zvijezde kasnije generacije onečišćene ostacima zvijezda koje su već živjele i umrle. Druge alternative za nastanak crne rupe uključuju kolaps oblaka plina, spajanje zvijezda u masivne klastere i ‘primordijalne’ crne rupe koje su nastale (fizičkim spekulativnim mehanizmima) u prvih nekoliko sekundi nakon Velikog praska. S ovim novim informacijama o nastanku crne rupe mogu se konstruirati točniji modeli nastajanja galaktika.

Astronomi također vrše promatranja s NASA-inim svemirskim teleskopom James Webb kako bi tražili galaktičke crne rupe koje su nastale ubrzo nakon Velikog praska kako bi shvatili koliko su bile masivne i gdje su se nalazile.