U sklopu Erasmus+ KA1 školskog projekta “3IN: INovacije + INkluzija = INškola” tri učiteljice Alma Šuto, Ivana Rako Vuksan i Kristina Jakić i jedna stručna suradnica Ivana Kujundžić iz Osnovne škole Zmijavci posjetile su Reykjavik, Island te sudjelovale na sedmodnevnim tečajevima “Teaching Entrepreneurship Skills”, “Internationalization of school: international projects, eTwinning and online collaboration and new accreditation of the Erasmus Plus program” i “The six competences in Education: Creativity, Communication, Critical Thinking, Collaboration, Citizenship and Connectivity for the future education”.
Učiteljica informatike i tehničke kulture i koordinatorica projekta Alma Šuto sudjelovala je na tečaju “Teaching Entrepreneurship Skills”, te stekla kompetencije za poboljšavanje poduzetničkih vještina kod učenika kroz aktivne nastavne metode, što će kod učenika poboljšati kapacitete i mogućnosti zapošljavanja i samozapošljavanja.
Učiteljica engleskog jezika Ivana Rako Vuksan sudjelovala je na tečaju “Internationalization of school: international projects, eTwinning and online collaboration and new accreditation of the Erasmus Plus program” na kojem je stekla kompetencije za ugradnju međunarodne i europske dimenzije u školski kurikulum i kako iskoristiti nove Erasmus mogućnosti nakon uspješne akreditacije.
Učiteljica razredne nastave Kristina Jakić i stručna suradnica logopedica Ivana Kujundžić sudjelovale su na tečaju “The six competences in Education: Creativity, Communication, Critical Thinking, Collaboration, Citizenship and Connectivity for the future education”. Tijekom tečaja učile su kako kod učenika razviti šest kompetencija (kreativnost, komunikacija, kritičko razmišljanje, suradnja, građanstvo i povezanost) koje su veoma važne vještine 21. stoljeća te unaprijediti i poticati suradničko učenje.
Sudjelovanje na navedenim tečajevima imao je cilj pružiti učiteljima znanje i samopouzdanje za uključivanje ovih poticajnih vještina u školski kurikulum i školsko okruženje te primjenu u svakodnevnom radu. Tijekom sudjelovanja na ovim tečajevima sudionice su uspostavile kontakte s novim partnerima zainteresiranim za razvoj europskih projekata kroz specifične aktivnosti umrežavanja, što su i iskoristile, te je tako dogovorena buduća suradnja sa kolegama iz Portugala, Španjolske, Slovenije i Mađarske čime će naši učitelji i učenici imati priliku dodatno razvijati važne vještine 21. stoljeća i internacionalizirati školu. Sudionice su također stekle sigurnost i poboljšale komunikacijske i prezentacijske sposobnosti na engleskom jeziku.
U sklopu tečaja organizirani su i fakultativni izleti na kojima su sudionice upoznali kulturu, civilizaciju, kulturnu baštinu i neobičnu prirodu Islanda. Ciljevi tečajeva su ostvareni, zadatci izvršeni. Sada s nestrpljenjem čekaju da podijele s kolegama naučeno kroz izlaganja i radionice te stečene kompetencije primijeniti u svakodnevnom radu s učenicima. Ukupan dojam je zaista neprocjenjiv!