Škola aktivno sudjeluje u CARNET-ovom projektu “BrAIn”, koji uvodi umjetnu inteligenciju u obrazovni sustav putem kurikuluma za izvannastavne aktivnosti i kurikuluma fakultativnog predmeta. Projekt “BrAIn” omogućuje osnovnoškolcima pristup umjetnoj inteligenciji kroz izvannastavne aktivnosti, dok srednjoškolci, poput učenika Gimnazije Vukovar, imaju priliku učiti o umjetnoj inteligenciji u okviru novog fakultativnog predmeta nazvanog “Umjetna inteligencija: od koncepta do primjene”.
Predmet je od ove školske godine u eksperimentalnoj primjeni, čime učenici Gimnazije Vukovar postaju pioniri u stjecanju znanja o tehnologijama koje oblikuju budućnost. Predavanja, poput gostovanja u projektu “Heroes”, dodatno doprinose cilju projekta BrAIn pružajući učenicima priliku za interakciju s vrhunskim stručnjacima iz industrije, kao što je informacijski arhitekt Feđa Ivanšić. Ovaj integrirani pristup uvođenja umjetne inteligencije u učionice, učenicima osigurava temelje za razumijevanje tehnoloških promjena i usmjerava ih ka etičkom razmišljanju o ulozi tehnologije u društvu. Kombinacija teorijskog znanja i stvarnih primjera iz prakse, uz podršku industrijskih stručnjaka, osigurava učenicima siguran korak u tehnološku budućnost, osnažujući ih za osobni i profesionalni rast u svijetu novih tehnologija.
U suradnji s Hrvatskom udrugom za umjetnu inteligenciju CroAI a u sklopu projekta “Heroes”, učenici su imali priliku upoznati jednog od lidera hrvatske tech scene, Feđu Ivanšića, informacijskog arhitekta i predsjednika TGG-a (The Geek Gatheringa, najvećeg IT okupljanja u Osijeku i regiji), koji je uz Ivana Rimca osnovao IT tvrtku Barrage. Projekt “Heroes” pod pokroviteljstvom CroAI-a već godinama potiče učenike diljem Hrvatske na upoznavanje svijeta tehnologije, motivirajući ih pri tom, na razmišljanje izvan okvira i istraživanje novih prilika. Kroz ovaj volonterski projekt, mentori iz različitih industrija prenose učenicima svoje priče o uspjehu i izazovima, pomažući im razumjeti mogućnosti koje nudi tehnologija.
Feđa Ivanšić podijelio je s učenicima svoje profesionalno iskustvo i objasnio način rada svoje tvrtke, koja danas zapošljava preko 120 stručnjaka te razvija kompleksna informatička rješenja za klijente širom svijeta. Osim tehničkih aspekata, Ivanšić je govorio o etičkim pitanjima u primjeni novih tehnologija, ističući važnost odgovornosti i promišljanja o društvenom utjecaju koji tehnologija nosi. Ovaj je dio predavanja posebno potaknuo učenike na razmišljanje o vlastitim ambicijama i etičkom pristupu u budućim karijerama. Nakon predavanja, uslijedila je dinamična rasprava u kojoj su učenici postavljali pitanja te dobili odgovore na specifične izazove i prilike u industriji. Rasprava je obogatila predavanje, a učenici su se aktivno uključili brojnim pitanjima i zapažanjima, dodatno motivirani prisutnošću stručnjaka.
Projekt “Heroes” ističe važnost povezivanja obrazovnog sustava s industrijom, čime se učenicima otvaraju nove perspektive i potiče njihovo zanimanje za tehnologiju kao buduću profesiju. Ovakva predavanja omogućuju učenicima realan uvid u primjenu znanja, dok istovremeno razvijaju kritičko mišljenje i svijest o mogućnostima u Republici Hrvatskoj. Kroz projekte kao što je “Heroes”, učenici dobivaju jedinstvenu priliku za upoznavanje s inspirativnim pričama, razvijaju svijest o važnosti tehnologije u društvu i potiču se na promišljanje o svojoj budućnosti u svijetu tehnologije.
Projekti “BrAIn” i “Heroes” izvrsna su prilika za inovativno učenje i razvoj. Ovakve inicijative služe kao inspiracija i motivacija kako učenicima tako i nastavnicima i školama diljem Hrvatske, kojima se pruža prilika za obogaćivanje nastavnih programa u skladu s potrebama tržišta i društvenim izazovima. Udruženi napori obrazovnih institucija i tehnoloških stručnjaka izvor su novih prilika i znanja koji otvaraju učenicima vrata prema budućnosti oblikovanoj inovacijama i odgovornim korištenjem tehnologije.