Proizvodnja lana i lanenog platna odavno je zaboravljena djelatnost koja se u bilogorskome kraju održala do šezdesetih godina 20. stoljeća u selima kao što su Nova Rača, Dautan, Nevinac, Pavljani, Ždralovi i dr. Danas se odjevni predmeti od lana nose uglavnom samo kao modni dodatak.
Sa željom da nove generacije upoznaju tradiciju bilogorskoga kraja te mukotrpan proces izrade lanenoga platna, u školskoj knjižnici Ekonomske i birotehničke škole Bjelovar postavljena je izložba pod nazivom Od lana do platna. Autor izložbe te vlasnik izloženih predmeta je Ivan Vinković, učenik 3.b razreda, a u postavljanju izložbe sudjelovale su profesorica Blaženka Urh i knjižničarka Alica Bačeković Pavelić. Svečano otvorenje izložbe održano je u ponedjeljak 20. siječnja 2014., a plesom i pjesmom su ga uljepšali članovi Kulturno-umjetničke udruge „Ivan Vitez Trnski“ iz Nove Rače. Za slatki dio izložbe (domaće kolače), koji se mogao kušati nakon njezina otvorenja, zaslužni su Ivan i njegova baka Marija Vinković.
Izložba Od lana do platna tekstom i fotografijama prikazuje proces proizvodnje lana i lanenog platna u sljedećim fazama: sijanje lana, čupanje, sušenje, močenje lana, sušenje močen'ce, stupanje lana, tarenje, grebenanje, predenje lana, motanje pređe te njezino stavljanje u klupčan'ce, motanje klupka, snovanje, tkanje i ukrašavanje lanenog platna. Osim toga, izložen je i dio predmeta na kojima se odvijao proces obrade lana: preslica, vreteno, kolovrat, grebeno, dijelovi tkalačkoga stana… Navedeni proces obrade lana objašnjen je u i kratkom video zapisu, čiji je autor Mario Vinković, a koji je na otvaranju izložbe prikazan.
Uz izložbu je oblikovan i Pojmovnik uz izložbu „Od lana do platna“ u kojemu su na jednom mjestu okupljeni zavičajni – bilogorski leksemi koji su vezani uz proces obrade lana i konoplje. Ručna izrada lanenog platna danas je zaboravljena pa je time zaboravljena i terminologija koja je prati. Kako većinu leksema navedenih u Pojmovniku više ne razumijemo, njegova je namjera bila podastrijeti njihov gramatički opis i značenje kako bismo ih shvatili i oteli zaboravu. Autorica Pojmovnika je Tatjana Kreštan, prof. i viši knjižničar.
Izložba je otvorena do 5. veljače 2014., a ljubitelji zavičajne baštine te ostali zainteresirani mogu je razgledati u prostoru školske knjižnice Ekonomske i birotehničke škole Bjelovar svakim radnim danom od 8 do 19 sati.
Alica Bačeković Pavelić, prof. i dipl. bibl.