Izložbom se želi ukazati na važnost autorova opusa u kontekstu hrvatskoga glazbenog romantizma te glazbene, ali i sveukupne hrvatske baštine. Autorice su izložbe dr.sc. Tatjana Mihalić, voditeljica Zbirke muzikalija i audiomaterijala Nacionalne i sveučilišne knjižnice u Zagrebu, i dr.sc. Irena Galić Bešker, voditeljica Zbirke rukopisa i starih knjiga Nacionalne i sveučilišne knjižnice u Zagrebu.
Za potrebe izložbe iz fonda Knjižnice pripremila se građa koja svojim neprekidnim značajem svjedoči o kulturnim, povijesnim, sociološkim, ali i drugim činiteljima u razvoju i oblikovanju nacionalnoga identiteta. Taj odabir uključuje izvornu građu – autografe ili rukopisne prijepise skladbi, dokumente i tekstove te tiskanu građu – monografske publikacije, uključujući libreta, notna i zvučna izdanja, vizualnu građu u obliku plakata i ilustracija, kao i tekstove i priloge objavljene u periodičkim publikacijama.
Izložena će građa na izložbi biti podijeljena u dvije skupine. Prva skupina obuhvaća građu koja se čuva u Zbirci muzikalija i audiomaterijala, a to su rukopisne i tiskane note te zvučna građa, dok druga skupina obuhvaća popisane radove o Vatroslavu Lisinskome koji su od njegova vremena do danas objavljeni u knjižnoj građi koja se čuva u općem fondu Nacionalne i sveučilišne knjižnice u Zagrebu.
Zbog prostornih uvjeta koji nisu primjereni izlaganju izvorne građe, rukopisna građa izložit će se samo na dan otvaranja izložbe, dok su digitalne reprodukcije građe dostupne za pregled na portalu Digitalne zbirke Nacionalne i sveučilišne knjižnice u Zagrebu.
U nastavku na izložbu Vatroslav Lisinski (1819. – 1854.): 200. obljetnica rođenja najavljena je i izradba virtualne izložbe pod nazivom Lisinski 200 koja će predstavljati tematsko mjesto u kojemu je ukratko predstavljen opus Vatroslava Lisinskoga s naglaskom na građu pohranjenu u Knjižnici. Mrežni nastavak izložbe otvara nove mogućnosti za nadopunu tematske izložbe dodatnim prinosima, kao i potencijalnoga stvaranja tematske zbirke koja bi obuhvatila i građu razasutu po ostalim baštinskim ustanovama. Time bi se dobilo jedinstveno mjesto pristupa i informacija o opusu i ostavštini hrvatskoga skladatelja koji je trajno obilježio hrvatsku glazbenu prošlost.
Izložba “Vatroslav Lisinski (1819. – 1854.): 200. obljetnica rođenja” bit će otvorena do 13. studenoga 2019. godine.