Istražujući biografije i djelovanje učitelja u Školskom muzeju puno se puta pokazalo da su uz svoj nastavni i školski rad djelovali i postizali zapažene rezultate na brojnim drugim područjima. Osim što su bili učitelji djeci i mladima, oni su bili i narodni prosvjetitelji, književnici, umjetnici, glazbenici, etnografi, a današnja nam izložba pokazuje i fotografi. S obzirom na to da je Hrvatski školski muzej zatvoren za javnost ravnateljica Batinić zahvalila se ravnateljici Franulić i Tehničkom muzeju što su u svom iznimno zgusnutom programskom i prostornom kalendaru našli prostor za ovu izložbu.
Autorica izložbe upućuje na sedam područja izložbe te ističe kako je učitelj Ivan Rubčić bio obrazovan i cijenjen čovjek koji se zbog službe često selio pa uočavamo povezanost mjesta u kojima radi s motivima koje fotografira. Osim krajolika često u središte fotografije stavlja čovjeka. Na kraju autorica Serdar zaključuje kako je učitelj Ivan Rubčić volio zavičaj i Hrvatsku te se nada kako će njegov rad i u budućnosti biti predmet interesa.
Iznenađujuće eterični prikazi života i krajolika otkriveni su na 1088 staklenih fotoploča (negativa) različitih formata koje je gospođa Branka Kovačević darovala Hrvatskome školskom muzeju 2019. godine. Ova obito vrijedna građa prikazuje različite motive, pojedinačne i skupne obiteljske portrete, različite događaje, krajolike Hrvatske, mjesta Gospić, Smiljan, Novalja, Split, Šibenik, Sisak, Letovanić… u periodu od 1910. do 1939. godine. Autor ovih snimaka bio je učitelj Ivan Rubčić, a ova izložba prikazuje najznačajnije dijelove ove vrijedne zbirke. Na fotografijama se nalazi i nekoliko dosad neobjavljenih snimaka vezano za Smiljan i Nikolu Teslu.
Izložba ostaje otvorena do 15. lipnja ove godine u Tehničkom muzeju Nikola Tesla u Zagrebu, Savska cesta 18.